informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 69 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Odrolnienia działek to słuszny krok, ale niewystarczający

   Podczas wczorajszych obrad  sejmowej Komisji Infrastruktury posłowie opowiedzieli się za uproszczeniem procedury odrolnienia gruntów położonych w miastach. Zmiany idą w dobrym kierunku - uważają eksperci. Ich zdaniem, to jednak za mało, aby zwiększyć liczbę działek budowlanych, a tym samym spowodować spadek ich cen.


   Dziś ceny mieszkań są duże, a wpływają na to między innymi wysokie ceny gruntów, gdyż na rynku brakuje działek budowlanych - mówi Mirosław Barszcz, minister budownictwa. W celu zwiększenia liczby działek budowlanych w miastach Ministerstwo Budownictwa proponuje zatem odrolnienie wszystkich działek rolnych położonych w granicach administracyjnych miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Do odrolnienia takiego będzie wystarczał sam wniosek właściciela działki. Zgodnie z projektem podobnej procedurze odrolnienia będą podlegały również grunty poniżej III klasy położone w miastach o mniejszej liczbie ludności.
   Rozwiązania te sprawią, że szczególnie w dużych miastach zwiększy się podaż gruntów, co spowoduje obniżkę ich cen, a przez to spadek cen mieszkań - mówi Mirosław Barszcz. Dodaje, że wzrost liczby gruntów przeznaczonych pod budownictwo powinien być istotny, gdyż np. tylko w samej w Warszawie jedna trzecia wszystkich terenów to działki rolne. Eksperci rynku nieruchomości nie są jednak przekonani czy ten pomysł istotnie zwiększy liczbę działek budowlanych, a przez to spadną ich ceny.
   Grunty rolne nie mogą być bowiem od razu wykorzystywane pod budownictwo, bowiem np. są one podzielone w sposób niewłaściwy - są zbyt długie i za wąskie, co uniemożliwia budowę domów - mówi Tomasz Lebiedź, pośrednik i doradca w obrocie nieruchomościami. Dodaje, że dużym problemem, uniemożliwiającym budowę na takich działkach, jest także fakt, że nie są one uzbrojone - nie posiadają przyłączy wodnych, energetycznych, kanalizacyjnych, a bardzo często nie mają nawet dostępu do drogi publicznej. Zdaniem ekspertów pomysły odrolnienia działek położonych w miastach są słuszne, jednak niewystarczające.
   Więcej na temat w "Gazecie Prawnej".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 07-09-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.