informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 69 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Poruszenie na Wschodzie

   Zainteresowanie pracownikami z Ukrainy, Białorusi i Rosji - wzrasta. Pracodawcy właśnie na tych rynkach coraz częściej szukają tak potrzebnej ich firmom kadry. Jednocześnie nasi wschodni sąsiedzi coraz bardziej interesują się możliwością pracy w Polsce.

   To efekt udogodnień, jakie w drugiej połowie lipca wprowadziło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Wcześniej ułatwienia dotyczące pracy obcokrajowców w Polsce obejmowały jedynie rolnictwo. Teraz - od czasu zmian w zasadach tymczasowego zatrudniania naszych wschodnich sąsiadów, uproszczone formalności i mniejsze koszty takich działań dotyczą pracodawców działających także w innych branżach. Mogą oni pracować w Polsce przez trzy miesiące dwa razy w roku.
   To spore uproszczenie i udogodnienie dla pracodawców. O jego konsekwencjach, wadach i zaletach, a także prognozach na przyszłość opowiada Tomasz Pietrzak, project manager i ekspert rynku wschodniego firmy rekrutacyjnej K&K Selekt.
   Najbardziej zainteresowane zatrudnieniem cudzoziemców są te firmy, które działają w branży produkcyjnej, włókienniczej oraz oczywiście budowlanej. Są to branże, które od dłuższego czasu borykają się na rynku z brakiem wykwalifikowanej kadry i szansa rekrutacji cudzoziemców jest dla nich doskonałym rozwiązaniem.
   Popyt na wykwalifikowanych pracowników ze Wschodu jest w Polsce wysoki. W zależności od wielkości firmy zapotrzebowanie waha się w przedziale od dziesięciu do nawet kilkudziesięciu kandydatów.
   Firmy zdają sobie sprawę, że wszystkich pracowników raczej nie uda się znaleźć od razu i, że będą oni przedstawiani i rekomendowani im sukcesywnie. Niektóre firmy, w szczególności te, które borykają się z największymi problemami na rynku i brakami w kadrze stawiają wszystko na jedną kartę, inne rekrutują po kilku specjalistów.
   Pracownicy z Ukrainy, Białorusi i Rosji bardzo dokładnie analizują przedstawione im oferty. Często, jeszcze przed podjęciem decyzji, proszą o zdjęcia od pracodawców. Chcą zobaczyć, jak wyglądają warunki pracy, zakwaterowania i dopiero wtedy podejmują ostateczną decyzję.
   Jednocześnie pracodawcy są świadomi, że obcokrajowiec nie przyjedzie jeśli nie zapewnią mu zakwaterowania i wyżywienia, lub przynajmniej jednej z tych dwóch opcji. Dlatego sami wychodzą z inicjatywą zapewnienia tych udogodnień. Wiedzą, że czasami właśnie te kwestie mogą być mocnym argumentem, aby skusić swoją ofertą specjalistów. Rekrutacja specjalistów z kolei jest gwarantem osiągania przez firmę sukcesów. Inwestycja w dobrego specjalistę zawsze jej się bowiem opłaca.
   Największa ilość pracowników pochodzi z Ukrainy. Ten rynek jest najbardziej otwarty na polskie oferty, a jego mieszkańcy najbardziej mobilni.
   Wizy wydawane są z opóźnieniem, a w konsulatach tworzą się długie kolejki. Nie wszyscy konsule widzą skalę problemu jaki wytworzył się na polskim rynku pracy, dlatego często bez powodów przeciągają procedury. Na szczęście ta sytuacja, co prawda jeszcze nieznacznie, ale powoli zaczyna się poprawiać.
   Największe zapotrzebowanie na przyspieszenie procedur wydawania wiz jest na Ukrainie. Wyjeżdżają zarówno osoby z dużym doświadczeniem, jak i niewielkim, ale gotowe do wyzwań stawianych im na naszym rynku. Muszą jednak mieć już co najmniej półroczny staż pracy. Polskie firmy to nie szkoła zawodu, choć szkoła życia na pewno.
   Inny problem to Białoruś. Prawo zabrania białoruskim firmom rekrutacyjnym współpracy z firmami rekrutacyjnymi z Polski. Czy w najbliższym czasie płynność i elastyczność kontaktów się poprawi? - to wciąż pytanie bez odpowiedzi. Czas będzie najlepszym weryfikatorem sytuacji. W tej chwili czekamy na kolejne udogodnienia związane z opłatami za uzyskanie zezwoleń przez cudzoziemców. Dodatkowo niepokój pojawia się wraz z wejściem Polski do strefy Schengen. Liczymy, że decyzje ministerialne będą wystarczająco elastyczne. Polska potrzebuje specjalistów i tylko dobra wola wszystkich współpracujących ze sobą podmiotów pozwoli na poradzenie sobie z boomem inwestycyjnym, który obecnie przeżywamy.
   Najważniejsza dla pracodawców jest jakość pracy cudzoziemców. Bariera językowa jest minimalna i nie stanowi elementu ograniczającego konwersację.
   Biorąc pod uwagę dzisiejszy trend i perspektywy zmian, które zakłada Ministerstwo Pracy to możemy tak właśnie myśleć. Jednakże musimy sobie zdawać sprawę, że dzisiejsze rozwiązania mogą skutkować przez pół roku lub rok. Pamiętajmy, że za chwilę Ukraina będzie potrzebowała pracowników do zmian w swojej infrastrukturze. Wtedy rywalizacja o nich wzrośnie. W takiej sytuacji czas pomyśleć o kolejnych ustępstwach na poziomie ministerialnym. Wciąż bowiem jest wiele krajów, w których czekają ludzie gotowi do pracy w Polsce, jak choćby Chiny, Korea, Mołdawia. W zależności od szybkości naszych decyzji będzie zależało wypełnianie potrzeb rynku pracy.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 07-09-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.