informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Sejm przyjął niższy VAT w budownictwie

   Pozostanie 7-proc. VAT na mieszkania i domy. Nadal będzie można też odzyskać część VAT za materiały budowlane. Przepadła za to specustawa budowlana ministra Barszcza.
   Sejm jednogłośnie przyjął ustawę z tzw. definicją budownictwa społecznego. Ma ona zapobiec podwyżce VAT na domy i mieszkania z 7 do 22 proc. w 2008 r. Posłowie przyjęli rozwiązania korzystniejsze dla inwestorów, niż chciał rząd. Niższy VAT zapłacimy za mieszkania do 150 m kw. powierzchni użytkowej i domy do 300 m kw. Rząd chciał limitów 120 i 220 m kw. Za każdy metr więcej VAT ma wynieść 22 proc.
   Ta sama ustawa przedłuża bezterminowo przepisy o zwrocie VAT. Dzięki niej fiskus oddaje inwestorom remontującym mieszkania i domy lub budującym je samodzielnie różnicę między stawką 22 i 7 proc. za większość materiałów budowlanych.
   Takiej decyzji Sejmu można się było spodziewać. Kontrowersje za to budzi senacki projekt ustawy zakładającej umorzenie tzw. starych kredytów spółdzielczych. Wczoraj sejmowa komisja infrastruktury bez głosu sprzeciwu skierowała go do drugiego czytania. - Będę zabiegał o to, by odbyło się jeszcze dziś wieczorem - zapowiedział wiceprzewodniczący komisji Grzegorz Tobiszowski (PiS).
   Ustawa ucieszyłaby 117 tys. rodzin, które w latach 90. wpadły w pułapkę zadłużenia, gdy drastycznie wzrosło oprocentowanie kredytów budowlanych zaciągniętych przez spółdzielnie. Lokatorzy ci spłacają to zadłużenie najczęściej według tzw. normatywu (obecnie 2,71 zł za m kw. mieszkania miesięcznie). Niespłacone odsetki wykupuje budżet państwa. Jednak po 20 latach regularnej spłaty kredytu, licząc od stycznia 1998 r., mają być one umorzone. Senacki projekt zakłada, że umorzenie nastąpi już po dziesięciu latach, a obejmie nie tylko odsetki, ale i kredyt!
   Posłowie nie przejęli się ostrzeżeniem Ministerstwa Finansów, że budżetu nie stać na taką operację. W przyszłym roku kosztowałaby ona blisko 2 mld zł.
   Komisja zablokowała za to PiS-owski projekt specustawy budowlanej Mirosława Barszcza, która miała ułatwić życie inwestorom. Miała ona m.in. znieść obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę budynków mieszkalnych o powierzchni do 5 tys. m kw. i wysokości 12 m oraz odrolnić automatycznie grunty w dużych miastach i część gruntów na wsiach. Opozycja przegłosowała wniosek o skierowaniu projektu do konsultacji w komisji rządu i samorządu, co w praktyce oznacza, że na tym posiedzeniu Sejmu ustawa nie zostanie uchwalona. - Projekt ten jest potrzebny, ale niedopracowany. W dodatku dotyka gmin, a te nie miały możliwości wypowiedzenia się na jego temat - wyjaśniał Wiesław Szczepański (SLD).
   A samorządowcy są w tej sprawie podzieleni. Projekt ostro skrytykowały natomiast organizacje urbanistów i architektów. Broniły go m.in. Konfederacja Pracodawców Polskich i Business Centre Club.
   Co stanie się z cenami mieszkań? Raport o trendach na rynku i poradnik dla kupujących mieszkania od wtorku w "Gazecie Wyborczej"


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 06-09-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.