informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 59 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Mniej pułapek przy klasyfikacji umów leasingu

   Firmy korzystają z różnych form finansowania swojej działalności. Coraz częściej nabywają środki trwałe na zasadzie leasingu. Wiele sprawozdań takich  przedsiębiorstw podlega ocenie biegłego rewidenta. Wówczas kwalifikacja umów leasingu nastąpi się w ramach przepisów ustawy o rachunkowości.


   "Marcin Lipski, menedżer w dziale audytu firmy Ernst & Young, zwraca uwagę, że mimo iż w większości przypadków w nazwie umowy leasingu widnieje określenie operacyjny, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości rozważyć należy treść art. 3 ust. 4, który zawiera siedem warunków do uznania leasingu za finansowy. Pamiętać należy, że wystarczy, aby tyko jeden z tych warunków został spełniony, a leasing wbrew nazwie wynikającej z umowy jest leasingiem finansowym. Tym samym przedmiot leasingu rozpoznany musi zostać w księgach leasingobiorcy wraz z korespondującym zobowiązaniem" - czytamy w "Gazecie Prawnej".
   "(...) Wyjątek przewidziany jest dla podmiotów, których roczne sprawozdania finansowe nie podlegają badaniu i ogłaszaniu. Takie podmioty mogą kwalifikować umowy leasingu według zasad określonych w przepisach podatkowych i nie stosować art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości" - pisze dalej "Gazeta Prawna".
   Największą zaletą leasingu operacyjnego jest to, że nie ogranicza on zdolności kredytowej leasingobiorcy, co więcej przedmiot takiego leasingu może sam na siebie zarabiać. Z pieniędzy generowanych za jego pomocą spółka może chociażby finansować spłaty rat leasingowych. Ten typ nie jest bez wad. Przeciwnicy leasingu wskazują często wyższy jego koszt w porównaniu z kosztem zakupu za gotówkę czy na kredyt. Należy jednak pamiętać, że w opcji "za gotówkę" kapitał musi być od razu zainwestowany, w przypadku gdy przedmiot leasingu może pracować i generować zyski. Może się więc okazać, że w ogólnym rozliczeniu wariant "w leasing" może okazać się korzystniejszy.
   Więcej na temat w "Gazecie Prawnej", w artykule Agnieszki Pokojskiej pt. "Ułatwienia dla małych firm przy klasyfikacji umów leasingu".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 04-09-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.