informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 44 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Wysokie płace pociągną za sobą wzrost stóp procentowych
   Płace Polaków idą ostro w górę. W czwartek Główny Urząd Statystyczny podał dane o przeciętnym wynagrodzeniu w gospodarce narodowej w drugim kwartale br. Odnotowany wzrost jest najwyższym od kilku lat.
   „Najnowsza publikacja GUS potwierdza przypuszczenia analityków, że ceny mogą niebawem zacząć niebezpiecznie przyspieszać. Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniosło w II kwartale 2644,34 zł. To aż o 8,9 proc. więcej niż przed rokiem. Ten wzrost jest najwyższy od sześciu lat. Ekonomiści spodziewali się, że dynamika płac wynosząca w I kwartale 7,1 proc. przyspieszy, ale prognozy mówiły najwyżej o 8,5-proc. wzroście” – czytamy w Gazecie Wyborczej.
   „Wyższe pensje i wzrost zatrudnienia powodują, że rośnie tzw. jednostkowy koszt pracy. Analitycy BZ WBK szacują, że wzrost ten przyspieszył z 3 proc. w I kwartale do 6 proc. w II kwartale. Ponadto pogorszyła się relacja między dynamiką wydajności pracy i dynamiką pensji. Do niedawna członkowie RPP mówili, że póki wydajność pracy rośnie szybciej niż pensje, można wzrostem płac się nie przejmować. Tyle tylko że sytuacja przestała być korzystna trzy miesiące temu” wskazuje Gazeta Wyborcza.
   Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się w ostatnim tygodniu sierpnia. Najprawdopodobniej zapadnie wówczas decyzja o podwyższeniu stóp procentowych. Argumentem za podniesieniem stóp jest, oprócz narastania presji inflacyjnej, „ rekordowe wykorzystanie mocy produkcyjnych, fakt, że popyt przestał być barierą w rozwoju przedsiębiorstw, plany podnoszenia pensji przez firmy, dynamicznie rosnąca akcja kredytowa dla firm i klientów indywidualnych” wylicza Gazeta Wyborcza.
   Z kolejnej w tym roku podwyżki stóp procentowych nie ucieszą się ci, którzy mają do spłacenia kredyt mieszkaniowy zaciągnięty w polskiej walucie, bowiem dla nich oznaczać to będzie kolejny wzrost raty kredytu. Z uwagi na wprowadzoną w roku ubiegłym rekomendację S, coraz więcej osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu w złotówkach.
   Więcej informacji na ten temat w dzisiejszej Gazecie Wyborczej, w artykule Patrycji Maciejewicz „Nasze płace rosną, że aż strach”.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 10-08-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.