informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 60 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Prawie monopol oznacza miliardowe zyski

   Ponad 60 mld dol. dodatkowych zysków odnotował koncern Intel w ostatniej dekadzie dzięki swojej dominującej pozycji na rynku procesorów - wynika z analizy ekonomicznej zleconej przez konkurencyjną firmę AMD


   Po ubiegłotygodniowych oficjalnych zarzutach Komisji Europejskiej wobec Intela za łamanie przepisów antymonopolowych ostatni walczący na rynku konkurent - AMD - kuje żelazo, póki gorące. I stara się przekonać opinię publiczną, że dominacja Intela na rynku mikroprocesorów ma swój konkretny koszt dla konsumentów.
   W czwartek AMD opublikował wyniki badania ekonomicznego przeprowadzonego na jego zlecenie przez ekonomistów z firmy konsultingowej ERS Group kierowanej przez Michaela A. Williamsa. Spróbował on oszacować "dodatkowy" zarobek Intela wynikający z jego uprzywilejowanej pozycji rynkowej.
   Kwota jest gigantyczna: aż 61 mld dol. w okresie 1996-2006 r. Williams wyliczył ją, korzystając z giełdowych raportów Intela. Wynika z nich, że łączne zyski koncernu w badanym okresie - po odjęciu kosztu kapitału - wyniosły 87,7 mld dol.
   Porównując ze stopą zyskowności innych firm (działających w warunkach ostrej konkurencji) oraz posiłkując się specjalnym modelem ekonomicznym opracowanym przez laureatów Nagrody Nobla ekonomistów Mertona Millera i prof. Franco Modiglianiego, Williams oszacował, że gdyby Intelowi przyszło działać w warunkach normalnej konkurencji i gdyby jego jedyną bronią była przewaga technologiczna, to wówczas jego zysk wyniósłby "tylko" 27,3 mld dol.
   61 mld dol. różnicy to nic innego jak premia wynikająca z dominującej pozycji na rynku pozwalającej de facto dyktować ceny i warunki sprzedaży mikroprocesorów wszystkim konsumentom.
   Williams odnotował przy okazji, że tylko trzy inne koncerny amerykańskie odnotowały porównywalną albo jeszcze większą stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału. Były to: Microsoft (38,25 proc.), UST Inc. (28,54 proc.) i Coca-Cola Co. (16,58 proc). A wszystkie te spółki - podkreśla badanie - miały kłopoty z władzami antymonopolowymi w Stanach Zjednoczonych, Europie lub Japonii. Nie przypadkiem - twierdzi Williams.
   ERS Group oszacował także, jakie byłyby korzyści rynkowe, gdyby konkurencję na rynku mikroprocesorów udało się utrzymać: w ciągu kolejnej dekady konsumenci mieliby zyskać aż 81 mld dol., z czego aż 61 mld trafiłoby do kieszeni ostatecznych odbiorców komputerów, bo średnia cena detaliczna komputera (przeznaczonego do użytku domowego) spadłaby o blisko 15 dol.
   Wyliczenia ERS Group mogą oczywiście być obarczone błędem, zwłaszcza że powstały na zlecenie AMD - firmy będącej stroną sporu z Intelem.
   O tym jednak, że liczby podawane przez prof. Williamsa mogą być mimo wszystko warte uwagi, świadczy jedno - główny autor badania był niegdyś współpracownikiem amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości (pełniącego w USA funkcję urzędu antymonopolowego), gdzie odpowiadał m.in. za analizy ekonomiczne.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 03-08-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.