informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 60 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Polakom wiedzie się lepiej, firmom brakuje pracowników

   Większość Polaków opowiada się za otwarciem rynku pracy dla obcokrajowców. Brak pracowników odczuwają szczególnie małe firmy. Gospodarstwa domowe są w dobrej kondycji i zaciągają coraz więcej kredytów - wynika z przedstawionych w środę badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).
   Jak poinformował na konferencji prasowej ekspert Instytutu Piotr Białowolski, mikroprzedsiębiorstwa są największymi zwolennikami otwarcia rynku pracy. Głównymi przeciwnikami takiego rozwiązania - jak podkreślił - są osoby z wykształceniem zasadniczym lub podstawowym, posiadające małe dochody i pochodzące z małych miast lub wsi. 
   To oni najbardziej obawiają się konkurencji na rynku pracy ze strony obcokrajowców - powiedział Białowolski.
   Według ekspertki Instytutu Joanny Klimkowskiej, firmy najbardziej narzekają na brak pracowników budowlanych z wysokimi kwalifikacjami, choć trudności w zatrudnieniu dotyczą również pracowników z niskimi kwalifikacjami. Dodała, że przedsiębiorcy zwracają uwagę na duże obciążenia podatkowe, które stanowią barierę dla rozwoju ich firm.
   Klimkowska wskazała, że wskaźnik kondycji gospodarstw domowych poprawia się od 2002 r. We wspólnym badaniu IRG SGH oraz Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KFP) wskazano również na dobre perspektywy dla rynku consumer finance. Gospodarstwa domowe deklarują wysokie wykorzystanie kredytu na finansowanie zakupu sprzętu AGD, samochodu, czy budowy domu lub mieszkania. Ok. 30-35 proc. badanych finansuje zakup tych dóbr w całości z kredytu, a 29-42 proc. - tylko w części.
   Ok. 5 proc. badanych gospodarstw domowych jest zadłużone na kwotę powyżej 50 tys. zł. Średnia wartość zadłużenia przypadająca na gospodarstwo domowe nie przekracza zaś 20 tys. zł. Prawie 50 proc. gospodarstw nie ma takich zobowiązań finansowych.
   Ekspert Instytutu Sławomir Dudek wyjaśnił, że wśród barier w zaciąganiu kredytów Polacy wymieniają wysokie oprocentowanie i koszt kredytu oraz zbyt restrykcyjne wymagania banków co do zdolności kredytowej. Podkreślił, że rośnie jednak odsetek osób, dla których nie stanowi to bariery.
   Ponad 60 proc. Polaków, decydując się na zakup usług finansowych (kredyty, jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych), stara się dokładnie poznać warunki oferty i porównać je z innymi ofertami na rynku. Ponad 11 proc. Polaków konsultuje się w tej sprawie z rodziną i znajomymi.
   Zdaniem ekspertów Instytutu, w przyszłości Polacy będą w większym stopniu korzystać z usług profesjonalnych doradców finansowych.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 01-08-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.