informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

BIEC: Niewielka stagnacja na rynku pracy w najbliższych miesiącach
   Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach wielkości zatrudnienia i stopy bezrobocia w czerwcu był na poziomie zbliżonym do tego w maju br. Był to drugi miesiąc z rzędu, w którym wskaźnik nie zmienił istotnie swojej wartości. Jak dotąd zahamowanie pozytywnej, spadkowej tendencji wskaźnika jest krótkotrwałe, a jego wskazania są nadal znacznie bardziej korzystne niż przed rokiem. Tempo spadku stopy bezrobocia w czerwcu było stosunkowo duże, wyższe niż w miesiącach poprzednich. Na koniec miesiąca stopa wyniosła 12,4% wobec 13% w maju. Po wyeliminowaniu fluktuacji o charakterze sezonowym stopa bezrobocia zmniejszyła się z 13,1% do 12,6%.
   Poprawiły się oceny stanu zatrudnienia w firmach przemysłowych, formułowane przez menedżerów. Oceny te są optymistyczne, a wiec przeważa odsetek firm notujących wzrost zatrudnienia nad tym, który wskazuje na jego redukcje. Tym samym negatywna, lecz krótkotrwała tendencja spadkowa z ostatnich miesięcy została zahamowana.
   Obecnie przedsiębiorcy deklarują chęć zatrudniania pracowników. W perspektywie kilku miesięcy nastroje gospodarcze dotyczące zatrudnienia mogą ulec niewielkiemu pogorszeniu. Wynika to ze słabszych niż przed miesiącem ocen klimatu koniunktury w kraju. Już trzeci miesiąc z rzędu klimat ten nieznacznie się pogorszył. Pozytywna informacja jest fakt, że spadek wskaźnika klimatu koniunktury w czerwcu był mniejszy niż w miesiącach poprzednich.
   Zarówno w bieżącym jak i ubiegłym roku nastroje gospodarcze przedsiębiorców poprawiały się, przechodząc jedynie krótkotrwałe okresy odwrócenia pozytywnej tendencji. W rezultacie stopa bezrobocia cały czas zmniejszała się. Wciąż optymistyczne nastroje gospodarcze przekładają się na nowe oferty pracy, których liczba systematycznie wzrasta. Zwiększa się zarówno liczba ofert prasowych, jak i tych składanych do urzędów pracy.
   Pomimo obserwowanej od pewnego czasu wyraźnej wzrostowej tendencji liczby ogłoszeń otrzymywanych przez urzędy pracy, w ostatnich miesiącach ich napływ był nieco wolniejszy. Być może jest to jednak chwilowe spowolnienie, które nastąpiło po bardzo aktywnym pod tym względem I kwartale br. Wtedy to przedsiębiorcy złożyli do urzędów pracy znaczna liczbę ofert zatrudnienia. Liczba prasowych ogłoszeń o zatrudnieniu zwiększa się natomiast systematycznie. Prawdopodobnie najwięcej pojawiających się w mediach ofert pracy dotyczy pracowników handlu. Przedsiębiorcy poszukują również stosunkowo dużo osób z wykształceniem ekonomicznym, w tym w głównej mierze osób z umiejętnością obsługi klienta. Oferty pracy szybko napływają również z sektora budowlanego oraz produkcji. Najmniej ofert firm przemysłowych napływa z przemysłu ciężkiego i wydobywczego, które to gałęzie nadal przechodzą silne przemiany. Brak odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia nie są obecnie dużymi przeszkodami w zdobyciu zatrudnienia. Większą wartość maja dyspozycyjność oraz zdolność do przemieszczenia się do regionu, gdzie oferowana jest praca.
   Gospodarka rozwija się szybko a dopasowanie kwalifikacji i oczekiwań potencjalnych pracowników do wymagań pracodawców powoli się poprawia. W rezultacie liczba obsadzanych etatów rośnie. Dane dotyczące ofert pracy będących w posiadaniu urzędów pracy wskazują jednak na niepokojącą tendencje do wzrostu odsetka ofert niewykorzystanych na koniec miesiąca. Na koniec czerwca 66% ofert, które trafiły do urzędów w tym miesiącu pozostało niewykorzystanych. Jedna z przyczyn mogą być opóźnienia wykorzystania danego ogłoszenia spowodowane procesem rekrutacji. Potwierdza to fakt, że ogłoszeń, które pozostają niewykorzystane w okresie powyżej jednego miesiąca jest już znacznie mniej, bo 21%.
   Negatywna informacja dla rynku pracy jest nadal znaczna skłonność Polaków do emigracji zarobkowej. W rezultacie stopa bezrobocia zmniejsza się coraz szybciej. Tempo wzrostu zatrudnienia nie jest jednak tak duże. Dodatkowo zdecydowana większość wyrejestrowywanych bezrobotnych nie znajduje zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W ostatnim roku jedynie 17% z nich zatrudniono w przedsiębiorstwach. Co więcej duża część bezrobotnych, bo aż 30% wyrejestrowywanych comiesięcznie z ewidencji, traci status bezrobotnego z powodu nie potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy. Oznacza to, że oferowana praca nie odpowiada im.
   W czerwcu dalszemu spadkowi uległa liczba bezrobotnych wyrejestrowanych z powodu podjęcia pracy. W ostatnich miesiącach spadek ten był bardzo ostry. Może to wynikać zarówno z nasilenia emigracji zarobkowych, jak i z tego, że pozostałym w ewidencji bezrobotnym coraz trudniej jest znaleźć prace. Duża ich liczba to bowiem bezrobotni długotrwale pozostający już w spisie. Ich umiejętności są w znacznej mierze zdeprecjonowane i szczególnie istotna w tym przypadku jest ich aktywizacja.
   Z drugiej strony napływ nowych bezrobotnych w ostatnich miesiącach zmniejszał się szybko. W szczególności spadała liczba pracowników zwalnianych z powodu zakładu pracy. Ich liczba jest najniższa od początku lat 90-tych. Stanowi to potwierdzenie poprawy sytuacji na rynku pracy.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 01-08-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.