informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 67 gości, oraz: admin, aval
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Podatek płacimy od ceny nieruchomości określonej przez fiskusa

   Podatnik określając wartość nieruchomości do opodatkowania musi trzymać się określonych cen rynkowych. Chyba, że posiada dowody na to, że dana nieruchomość jest warta mniej niż wskazują ceny katalogowe. Jeśli takich dowodów nie posiada, organy skarbowe mogą go wezwać nie tylko do zapłaty różnicy w podatku, ale także do pokrycia kosztów opinii biegłego - podaje "Gazeta Prawna".


   "Podatnicy, którzy zaniżają w akcie notarialnym wartość darowanej nieruchomości, aby nie płacić zbyt wysokiego podatku, mogą zostać wezwani przez urząd skarbowy do podwyższenia wartości darowizny. Fiskus może upomnieć się o dopłatę podatku przed upływem trzech lat, licząc od końca roku, w którym zawarto akt notarialny. Oznacza to, że wezwanie do podwyższenia wartości nieruchomości może dziś otrzymać osoba, która została obdarowana w 2004 roku" - informuje "Gazeta Prawna".
   "Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) wysokość podatku od darowizny ustala co do zasady organ podatkowy w drodze decyzji wydanej na podstawie złożonego przez podatnika zeznania. Od tej zasady istnieje jednak wyjątek. Jak wskazuje Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, podatnicy nie zawsze są zobowiązani do złożenia zeznania. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. w przypadku darowizn dokonywanych w formie aktu notarialnego, kiedy to notariusz jako płatnik pobiera i odprowadza podatek" - pisze "Gazeta Prawna".
   Organ podatkowy sprawdza na podstawie cen katalogowych faktyczną wartość rynkową nieruchomości i sprawdza ją z wartością określoną przez podatnika. Jeśli ceny są zbieżne, wartość podana przez podatnika jest przyjmowana za podstawę do opodatkowania. Jeśli zaś różnica jest niewielka organ podatkowy wezwie podatnika do skorygowania określonej przez siebie wartosci nieruchomości i dopłacenia podatku. W przypadku natomiast dużej rozbieżności nasuwającej wątpliwość co do uczciwości podatnika, dodatkowo Urząd Skarbowy może zażądać pokrycia kosztów opinii biegłego. W każdym wypadku wszelka dokumentacja dowodząca niższej od wartości rynkowej ceny nieruchomości będzie broniła stanowiska podatnika w tej sprawie. Warto pamiętać o tym, że prawo to przysługuje podatnikowi także po wydaniu decyzji przez organ w ramach postępowania odwoławczego.
   Więcej na temat  w "Gazecie Prawnej", w artykule Magdaleny Majkowskiej pt. "Fiskus sprawdzi wartość darowanego mieszkania".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 26-07-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.