informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Nie można być jednocześnie jedynym wspólnikiem i prezesem zarządu

   Jedyny wspólnik w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie może zatrudnić samego siebie na stanowisku prezesa. Taka umowa będzie bezskuteczna ze względu na brak podporządkowania pracownika, który jednocześnie występowałby jako zgromadzenie wspólników. Tak zadecydował Sąd Apelacyjny w Poznaniu w sprawie między Hanką T. a ZUS-em - podaje "Rzeczpospolita".


   "Hanka T. była jedynym wspólnikiem spółki z o.o., a zarazem członkiem jej jednoosobowego zarządu. Na początku 2004 r. jako wspólnik ustanowiła pełnomocnika do zawarcia umowy o pracę ze sobą jako prezesem zarządu tej spółki. Gdy zgłosiła się do ubezpieczenia, ZUS odmówił jej uznania za pracownika. Doszedł do wniosku, że powinna nadal opłacać składki na ubezpieczenia jako osoba prowadząca działalność gospodarczą" - pisze "Rzeczpospolita".
   "Sąd zwrócił uwagę, że dzisiaj k.s.h. pozwala na to, by dowolną umowę z jednej strony podpisywała spółka, a z drugiej - członek jednoosobowego zarządu, a zarazem jedyny wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 210 § 2 k.s.h.). Na gruncie stosunków pracowniczych taka umowa jest jednak bezskuteczna (sygn. IIIAUa1545/05)" - czytamy w "Rzeczpospolitej".
   Najważniejszym argumentem decydującym o tym, że zatrudnienie samego siebie na stanowisku prezesa jest niemożliwe, będzie brak relacji podporządkowania między pracodawcą a pracownikiem. Nie można też zawrzeć umowy z samym sobą, a taką właśnie umowę podpisała Hanka T. Taka sytuacja mogłaby prowadzić do paradoksu, w którym w spółce jedyny wspólnik mógłby podpisać ze sobą kilka umów na świadczenie prac w różnym zakresie. Oznaczałoby to, że choć w teorii w firmie obsadzonych byłoby na podstawie kilku umów "kilka etatów", to w praktyce pracowałaby w niej nadal jedna osoba.
   Więcej na temat w "Rzeczpospolitej", w artykule autorstwa mrz pt. "Nie można zatrudnić siebie samego".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 25-07-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.