informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 55 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Rynek nieruchomości we Wrocławiu: jedne z najwyższych cen w Polsce
   Wrocławski rynek nieruchomości należy obecnie do jednych z najdroższych w Polsce – pod względem cen mieszkań powoli goni stolicę. Obecnie za metr kwadratowy na rynku wtórnym wrocławianie muszą zapłacić średnio ponad 7,5 tys. złotych, gdy tymczasem w Warszawie cena wynosi około 8 tys. Jednocześnie na rynku widoczny jest specyficzny dualizm: z jednej strony gwałtownie rośnie zainteresowanie mniejszymi i tańszymi kawalerkami, z drugiej natomiast jak grzyby po deszczu powstają apartamentowce o wysokim standardzie i dużych powierzchniach użytkowych. Cena tych drugich kształtuje się na poziomie kilkunastu tysięcy złotych za metr kwadratowy.
   W ciągu ubiegłego roku mieszkania we Wrocławiu zdrożały średnio o ponad 80% na rynku wtórnym i o ponad 70% na rynku pierwotnym. Co więcej, o ile dynamika wzrostu od początku tego roku w Warszawie i Krakowie nieco się zmniejszyła, o tyle we Wrocławiu ceny mieszkań nadal rosną w zastraszającym tempie. Pod koniec marca były wyższe o około 12% w stosunku do stycznia. Obecnie więc kupno mieszkania bez kredytu jest dla przeciętnego wrocławianina właściwie niemożliwe. Stąd też ogromne zainteresowanie małymi mieszkaniami, czyli najczęściej kawalerkami. Chociaż i w tych przypadkach ceny są wygórowane, bo za 30 metrów kwadratowych w wielkiej płycie wrocławianie muszą już zapłacić ponad 200 tys. złotych. Przyczyn tak gwałtownego wzrostu cen nieruchomości jest przynajmniej kilka.
   Po pierwsze Wrocław jest od kilku lat jednym z najlepiej rozwijających się miast Polski. W 2005r. w mieście zainwestowało 11 inwestorów z kapitałem zagranicznym, a od początku 2007r. przybyło ich już dziewięciu. Boom inwestycyjny w tym regionie powoduje, że powoli zaczyna brakować rąk do pracy, a pensje systematycznie rosną. Jednocześnie rośnie także zdolność kredytowa wrocławian, którzy coraz bardziej zainteresowani są zakupem nieruchomości. Nowe miejsca pracy przyciągają do miasta ludzi niemal z całego kraju. Według Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej w ciągu ostatnich kilku lat liczba mieszkańców zwiększyła się o około 10%, czyli ponad 60 tys.
   Po drugie na zwiększone zainteresowanie nieruchomościami wpływ miały z pewnością także prognozy rynkowe, zapowiadające dalszy wzrost cen mieszkań. To w naturalny sposób generowało zwiększoną podaż, a ta z kolei powodowała szybszy wzrost cen nieruchomości.
   Dodatkowym elementem podnoszącym średnie ceny nieruchomości są apartamentowce, w których metr kwadratowy kosztuje ponad 10 tys. złotych. Obecnie inwestorzy prywatni mają w planach budowę przynajmniej czterech budynków mieszkalnych o wysokim standardzie. Jeden zostanie wybudowany przy ul. Maksa Borna, drugi przy ul. Drobnera. W czerwcu zakończył się też przetarg na zakup działki przy rondzie Powstańców Śląskich, a władze miasta chciały, aby w tym miejscu zbudowano apartamentowiec z dużym zapleczem usługowym i handlowym. To właśnie we Wrocławiu zostanie zbudowany także największy w Polsce „drapacz chmur” Sky Tower liczący 56 pięter.
   Zainteresowanie mieszkaniami o wysokim standardzie we Wrocławiu jest duże i prawdopodobnie będzie nadal rosło. W całym kraju wzrasta liczba osób zainteresowanych zakupem apartamentów i mieszkań o podwyższonym standardzie. Cieszą się one szczególną popularnością w dużych i dynamicznie rozwijających się miastach, dlatego tam buduje się ich najwięcej. Deweloperzy coraz częściej decydują się na inwestycje w apartamenty, które wprawdzie zazwyczaj stanowią mały procent przychodów, ale podnoszą prestiż firmy.
   Piotr Krogulec – Dyrektor ds. Kredytów Hipotecznych w Oddziale we Wrocławiu firmy emFinanse, Doradcy Finansowi.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 25-07-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.