informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 57 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

"Gazeta Wyborcza": pracownicy na wagę złota

   Firmy płacą coraz więcej swoim pracownikom, żeby nie odeszli. Na gwałt potrzebują też nowych. Brak odpowiednio wyszkolonej kadry to ich główny problem - zauważa "Gazeta Wyborcza".
   Takiego wzrostu średniej pensji nie było w polskich firmach od 2001 r. Czerwcowa płaca była o 9,3 proc. wyższa niż przed rokiem, wyniosła 2869,69 zł - podał w poniedziałek GUS. Analitycy spodziewali się przyspieszenia wzrostu pensji, ale nie aż tak dużego.
   "Presję płacową widać bardzo dobitnie m.in. w sektorze budowlanym. Oprócz bieżącego ożywienia w gospodarce potęguje ją perspektywa organizacji Euro 2012. Bo sama świadomość, że stadiony i drogi musimy wybudować, a czas płynie, powoduje, że pracownicy częściej proszą o podwyżki. I bardzo często je dostają, bo pracowników na rynku coraz bardziej brakuje, a firmy wolą zatrzymać tych, w których rozwój zainwestowały" - tłumaczy Katarzyna Zajdel-Kurowska, wiceminister finansów.
   Według najnowszych badań NBP, w III kw. zwiększenie wynagrodzeń planuje prawie co trzecia badana firma. To nieco mniej niż w II kw., jednak w większości firm płace są zmieniane na początku roku. Rok temu plany podwyżek zgłaszała tylko co szósta firma - odnotowuje gazeta.
   Ponieważ gospodarka rozwija się w rekordowym tempie, rynek potrzebuje coraz więcej wykwalifikowanych pracowników. To wiadomo nie od dziś. Analityków zaskoczyło jednak tempo wzrostu zatrudnienia. W ciągu miesiąca w sektorze przedsiębiorstw powstało 28 tys. nowych etatów, w porównaniu z czerwcem 2006 r. zatrudnienie wzrosło o 4,6 proc. "To najszybszy wzrost zatrudnienia w historii" - komentują analitycy Banku Zachodniego WBK.
   Ponieważ jednak o polskich fachowców walczą też pracodawcy za granicą, rynek pracy staje się dla firm wąskim gardłem, przez które coraz trudniej się przeciskają. Brakuje pracowników! W ciągu zaledwie półtora roku ta kwestia wskoczyła z 13. na pierwszą pozycję w rankingu największych bolączek przedsiębiorców. Największe kłopoty są z robotnikami wykwalifikowanymi, ale w ciągu roku gwałtownie wzrósł odsetek przedsiębiorstw mających także problemy ze znalezieniem pracowników niewykwalifikowanych. O braku rąk do pracy mówi się już nie tylko na budowach, ale też w fabrykach i sklepach.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 23-07-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.