informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Menedżerowie nie zapłacą niższych podatków

   Przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wykluczający z działalności gospodarczej kontrakty menedżerskie i umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem jest zgodny z konstytucją orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.


   Czy menedżer wynajęty do zarządzania firmą i zatrudniający w tym celu kilka osób może płacić podatek tak jak małe firmy? Nie. Nawet jeśli ma firmę i wpis do rejestru działalności gospodarczej. Zgodnie z ustawą o PIT kontrakty menedżerskie i umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem nie są działalnością gospodarczą, lecz "działalnością wykonywaną osobiście". A to duża różnica.
   Gdyby menedżer rozliczał się z fiskusem jak przedsiębiorca, mógłby płacić liniowy 19-proc. PIT. Działalność wykonywana osobiście jest natomiast opodatkowana wedle skali podatkowej, czyli stawkami 19, 30 i 40 proc. Wysokie dochody menedżerów zwykle bez problemu "łapią się" na najwyższą z tych stawek. Nic dziwnego zatem, że ten przepis od dawna nie podoba się menedżerom. - Wbijanie gwoździ jest działalnością gospodarczą, a zarządzanie fabryką gwoździ taką działalnością już nie jest. To absurd - żalili się "Gazecie" i rzecznikowi praw obywatelskich. Rzecznik zaskarżył przepis do Trybunału Konstytucyjnego.
   W czasie czwartkowej rozprawy przedstawiciel rzecznika przekonywał, że przepis jest źle skonstruowany, niejasny, że tak naprawdę nie wiadomo, co to jest "działalność wykonywana osobiście". To zaś narusza zasadę poprawnej legislacji. Godzi w konstytucyjną zasadę zaufania do państwa i stanowionego przezeń prawa.
   Trybunał nie podzielił tych zastrzeżeń. Uznał, że "przepis, choć niekorzystny dla pewnej grupy podatników, jest jednak jednoznaczny i zrozumiały". Wyrok jest ostateczny.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 21-07-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.