informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 59 gości, oraz: admin
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Ceny mieszkań w największych polskich miastach
   Czerwiec był pierwszym od ponad roku miesiącem, w którym ceny ofertowe mieszkań w Warszawie nie wzrosły. Obserwowane odwrócenie trendów - wzrost podaży ofert i ograniczenie popytu - sprawiło, że średnia cena metra kwadratowego mieszkania na stołecznym rynku wtórnym wyniosła 9534 PLN i była minimalnie (o 0,06%) niższa niż w maju.
   Większy bo wynoszący 1,3% spadek cen ofertowych mieszkań zanotowała Łódź. U progu okresu wakacyjnego średnia cena metra kwadratowego w tym mieście kształtowała się na poziomie 4640 PLN.
   Minimalny wzrost cen, który zdaje się potwierdzać stabilizację na lokalnym rynku, nastąpił w Krakowie. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w grodzie Kraka wyniosła w lipcu 8324 PLN i była wyższa od ceny z maja o 0,35%.
   Jak wskazują wyniki analizy ofert wystawionych do sprzedaży w serwisie OFERTY.NET w czerwcu do znacznych wzrostów średnich cen doszło we Wrocławiu (5,2%) i w Gdańsku (5,6%).
   Liderem czerwcowych wzrostów był Poznań. W stolicy Wielkopolski mieszkania zdrożały aż o 8% osiągając średnią cenę 6764 PLN za m2.
   Trwający nieprzerwanie od kwietnia 2006 roku wzrost średniej ceny ofertowej mieszkań w Warszawie został zatrzymany. Ochłodzenie koniunktury na rynku mieszkaniowym spowodowane przede wszystkim zbyt niską zdolnością kredytową przeciętnego Kowalskiego i ograniczeniem możliwości dokonania przez niego zakupu własnego "M" zaczęło być odczuwane przez zbywców. Zmniejszone grono potencjalnych kupców, nieliczne kontakty osób zainteresowanych oglądaniem ofert i wydłużający się czas sprzedaży wymuszają na właścicielach urealnienie oczekiwań finansowych.
   Drugim, obok spadku popytu, wyraźnym symptomem zwiastującym zahamowanie wzrostu cen mieszkań, a nawet ich spadkiem, jest rosnąca dysproporcja między cenami wywoławczymi a ostatecznymi cenami wynegocjowanymi przed podpisaniem aktu notarialnego. Podczas gdy w maju br. różnica ta wynosiła średnio 7% to w czerwcu wzrosła już do 9%. Wynika z tego, że w Warszawie mamy już do czynienia ze znacznym spadkiem cen transakcyjnych, który jednak z pewnym opóźnieniem zaczyna przekładać się na spadek cen ofertowych.
   Długotrwały wzrost cen mieszkań w Warszawie i brak widoków na jego koniec sprawiały, że wielu klientów w obawie, że za kilka tygodni nie będzie ich stać już na zakup czegokolwiek, decydowali się na zakup chociaż niewielkiej kawalerki. Relatywnie niska cena takiego mieszkania (ze względu na małą powierzchnię) czyniła je dobrem szczególnie poszukiwanym i to niezależnie od lokalizacji czy standardu wykończenia.
   Wzmożony popyt i ograniczona podaż doprowadziły do wysokiego wzrostu cen kawalerek. W maju br. średnia cena ofertowa metra kwadratowego M2 osiągnęła najwyższy w historii poziom - 10470 PLN.
   Jednak, jak wynika z analizy serwisu OFERTY.NET, taki poziom cen przestał być akceptowalny przez kupujących. Zainteresowanie drogimi kawalerkami systematycznie malało, a obrót tego typu mieszkaniami - nawet tymi w najlepszych lokalizacjach - niemal zamarł. Efektem takiego stanu rzeczy jest znaczny - ponad 3-procentowy - spadek średniej ceny kawalerek w czerwcu. Objął on praktycznie całą Warszawę z wyjątkiem dzielnic o dotąd najniższych cenach w tym segmencie - Targówka i Ursusa.
   Raport został przygotowany na podstawie danych statystycznych serwisu OFERTY.NET - nieruchomości w Internecie. Badanie odbyło się na próbie 9326 unikalnych ofert sprzedaży mieszkań wystawionych przez agencje nieruchomości i osoby prywatne w czerwcu 2007 r.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 21-07-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.