informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 84 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jak bezpiecznie zmienić ubezpieczyciela?

   Chcesz wykupić polisę OC w innym towarzystwie niż dotychczasowe? Masz czas do przedostatniego dnia okresu, który obejmuje obecna polisę. Spóźnialskich czeka niemiła niespodzianka: najprawdopodobniej będą płacić dwie składki.

   Umowę ubezpieczenia trzeba wypowiedzieć nie później niż na jeden dzień przed końcem aktualnego okresu ubezpieczenia OC. Nie wystarczy zadzwonić do ubezpieczyciela. Trzeba to zrobić na piśmie i najlepiej osobiście, bo wtedy od razu dostaniemy potwierdzenie złożenia wypowiedzenia, a więc niezbity dowód, że się nie spóźniliśmy

   Dwie polisy - dwie składki
   Jeżeli właściciel spóźni się z wypowiedzeniem, towarzystwo ubezpieczeń ma prawo przyjąć, że umowa z nim jest kontynuowana i wydłuży ją na kolejne 12 miesięcy. Najpewniej zażąda składki za ten okres. Może być kłopot, jeśli w międzyczasie właściciel auta podpisze umowę ubezpieczenia OC z innym towarzystwem. Wtedy obaj ubezpieczyciele zażądają zapłacenia składki i odsetek za ewentualną zwłokę.
   Automatyczna kontynuacja umowy nie nastąpi, jeśli właściciel polisy nie zapłacił całej składki za mijający okres 12. miesięcy. Na przykład składka była rozłożona na raty, a on nie wpłacił ostatniej. W takiej sytuacji umowa wygaśnie niezależnie od tego, czy wypowiedzenie zostało złożone, czy nie. Mimo to, odpowiedzialność ubezpieczyciela za ewentualne szkody skończy się dopiero z upływem 12. miesięcy, za które przypadała nie zapłacona w całości składka. Warto o tym pamiętać.

   Gdy kupimy używane auto razem z polisą
   Nabywca używanego samochodu przejmuje również polisę OC poprzedniego właściciela. Jeśli jednak nie ma ochoty ubezpieczać się tam, gdzie jego poprzednik, może wypowiedzieć umowę wybierając jeden z dwóch terminów:
- przed upływem 30. dni od daty zakupu samochodu albo
- najpóźniej na jeden dzień przed upływem dotychczasowego okresu ubezpieczenia.
   W tej drugiej sytuacji warto zażądać skalkulowania polisy na nowo. Zwłaszcza wtedy, gdy ma się dobrą "przeszłość ubezpieczeniową". Ubezpieczyciel powinien wziąć pod uwagę wszelkie zniżki, które przysługują nowemu kierowcy i zwyżki go obciążające. Ale uwaga! O ile towarzystwa ubezpieczeniowe same z siebie doliczają zwyżki, o tyle uwzględnienia zniżek trzeba dopilnować. Inaczej zapłacimy więcej, niż musimy.

   Ważny termin
   Brak wypowiedzenia w odpowiednim terminie, skutkuje przedłużeniem polisy na kolejne 12 miesięcy. Takie, niestety, jest prawo. Teoretycznie można próbować rozwikłać całą sytuację i poprosić poprzedniego ubezpieczyciela, aby poszedł nam na rękę i anulował kontynuację starej polisy. Jednak w praktyce towarzystwa niechętnie pozbywają się klientów, a właściwie - ich pieniędzy. Zdeterminowanym pozostaje sąd. W opinii niektórych ekspertów rynku ubezpieczeń, można dochodzić odszkodowania od ubezpieczyciela za brak właściwej i należnej konsumentowi informacji o kontynuowaniu ubezpieczenia OC. Jeśli na wykupienie polisy w nowym towarzystwie, namówił nas agent lub broker ubezpieczeniowy, można od niego dochodzić odszkodowania za niewykonanie obowiązków informacyjnych.

   Podstawa prawna:
   Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. nr 124, poz. 1152)


   Warto wiedzieć
   Wypowiadając umowę ubezpieczeniową, należy zażądać zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia. Powinna być w nim podana liczba lat bezszkodowej jazdy. Zaświadczenie trzeba przedstawić nowemu ubezpieczycielowi, który na tej podstawie wyliczy należne zniżki.

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 19-07-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.