informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 60 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Kup tanio ziemię odzyskaną

   Użytkownicy wieczyści gminnych lub państwowych gruntów będą mogli przejąć tę ziemię na własność płacąc nawet tylko jedną dziesiątą opłaty z tego tytułu! - zaproponował rząd
   Własności gruntu nie dostaje się za darmo. Użytkownik wieczysty musi dopłacić różnicę między rynkową wartością prawa własności i użytkowania wieczystego. Z reguły jest to kilka tysięcy złotych. Dzięki ustawowej bonifikacie, którą proponuje rząd w przyjętej we wtorek nowelizacji "o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności", koszty stopniałyby do kilkuset złotych.
   Już obecna ustawa, która zaczęła obowiązywać w 2005 r., dała użytkownikom wieczystym nadzieję na upust przy wykupie ziemi na własność. Jednak o zastosowaniu takiej bonifikaty i o jej wysokości decydują samodzielnie samorządy (rada gminy i powiatu lub sejmik wojewódzki) oraz skarb państwa (wojewoda).
   Są gminy, które już teraz obniżają cenę wykupu nawet o 90 proc. Jednak - jak zauważa rząd - normą są mniejsze bonifikaty. Nowela ma skończyć z tego typu uznaniowością, bo bonifikaty będą obowiązkowe. Np. 90-proc. upust dostaną ci, których dochód miesięczny (w przeliczeniu na członka rodziny) nie przekroczy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ("za ostatnie półrocze roku poprzedzającego rok, w którym wystąpią z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności"). Dziś byłoby to ok. 2,5 tys. zł brutto.
   Z kolei zamożniejsi użytkownicy skorzystają z 50-proc. upustu, o ile działka jest w użytkowaniu wieczystym od co najmniej 17 lat (użytkownikami stali się przed 5 grudnia 1990 r.). Oczywiście obecnie nie ma znaczenia, czy o własność wystąpi pierwszy użytkownik, czy np. jego spadkobierca lub ten, kto po prostu odkupił daną nieruchomość.
   Uwaga! W przypadku gruntów gminnych wójt, burmistrz lub prezydent miasta mogliby udzielić wyższej bonifikaty. Musieliby ją jednak zaakceptować radni. Podobna zasada obowiązuje w przypadku gruntów państwowych. Bonifikatę wyższą od ustawowej, którą zaproponowałby starosta, musiałby zatwierdzić wojewoda.
   I jeszcze jedna ważna zmiana. Obecnie samorząd (rada gminy i powiatu czy sejmik wojewódzki) oraz skarb państwa (wojewoda) sam decyduje o ewentualnym rozłożeniu spłaty należności z tytułu przekształcenia na maksymalnie dziesięć lat. Rząd proponuje, by rozłożenie spłaty było obligatoryjne, o ile użytkownik wieczysty zażyczyłby sobie tego. Mógłby wówczas liczyć nawet na 20-letnie raty.
   Nowela miałaby wejść w życie od stycznia 2008 r. Jednak nie zawsze warto na nią czekać. Tam, gdzie bonifikaty już teraz są wysokie, można w każdej chwili wystąpić o własność. Formalności nie są skomplikowane. Trzeba złożyć w starostwie (w przypadku gruntów skarbu państwa oraz samorządu powiatowego) lub w urzędzie gminnym (gdy nieruchomość jest własnością gminy) wniosek wraz z dokumentem potwierdzającym prawo użytkowania wieczystego, czyli aktualnym odpisem z księgi wieczystej nieruchomości.
   Ale uwaga! Decyzja nie może naruszać praw osób trzecich. Oznacza to, że przekształcenie nie dojdzie do skutku, jeśli o odzyskanie gruntu ubiega się dawny właściciel i w tej sprawie toczy się postępowanie administracyjne.
   O własność mogą wystąpić nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale także ci, którzy wykupili mieszkania od gminy czy skarbu państwa oraz - warunkowo - spółdzielnie mieszkaniowe i firmy mające mieszkania. W przypadku budynków wielorodzinnych na taką operację muszą wyrazić zgodę wszyscy bez wyjątku właściciele wykupionych mieszkań. A gdyby któryś odmówił? Właściciele mający w sumie co najmniej połowę udziałów w danym budynku mogliby w tej sytuacji zażądać sądowego rozstrzygnięcia sporu.
   Projekt noweli jest kolejną, piąta już próbą rozruszania operacji przekształceń. Zaczęto ją przed 11 laty, głównie z myślą o mieszkańcach tzw. ziem odzyskanych, czyli należących przed wojną do Niemiec. Chodzi o to, że na zachodzie i północy kraju wiele osób obawiało się roszczeń byłych właścicieli niemieckich. Przekazanie ziemi na własność ich użytkownikom wieczystym miałoby rozwiązać ten problem.
   W latach 1998-99 obowiązywały bardzo korzystne zasady odpłatności z tytułu przekształceń użytkowania wieczystego w prawo własności. Rekompensaty były czasem wręcz groszowe, ale uchylił je Trybunał Konstytucyjny, bo uznał, że krzywdzą one samorządy. Mimo to z tej ustawy zdążyło skorzystać ponad 400 tys. użytkowników wieczystych.
   Drugą ustawę w tej sprawie Sejm uchwalił w 2001 r. Jednak po jej nowelizacji w 2003 r. przepisy tak się pogmatwały, że nikt nie wiedział, według jakich zasad mają być dokonywane przekształcenia, a przede wszystkim ile mają kosztować. Mimo niejasności, blisko 13 tys. użytkowników, którzy wystąpili o prawo własności, dostało satysfakcjonującą ich decyzję urzędów. Z dotychczasowych możliwości wykupu ziemi nie skorzystało jeszcze prawdopodobnie około miliona użytkowników wieczystych (w 2005 r. było ich 1,4 mln) działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe oraz właścicieli domów i mieszkań.


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 19-07-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.