informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 58 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Bez zgody pracownika szef urlopu nie podzieli

   Pracownik ma prawo wnioskować o podział przysługującego mu rocznego urlopu na części. Pracodawca natomiast może, ale nie musi przyjąć takiego wniosku. Jeśli nie przystanie na prośbę pracownika, może skierować go na cały urlop w jednym terminie. Jednak odwrotna sytuacja nie jest możliwa. Pracodawca bez wyraźnej prośby pracownika nie ma prawa podzielić mu urlopu na części - podaje "Rzeczpospolita".

   "Co do zasady, ustalając z pracownikiem datę wypoczynku (w porozumieniu lub w planie urlopów), musisz określić termin wykorzystania całego urlopu, czyli w pełnym przysługującym zatrudnionemu wymiarze w roku kalendarzowym (art. 163 k.p.). Urlop możesz jednak podzielić na części, ale tylko wtedy, gdy otrzymasz od pracownika taki wniosek, nawet w formie ustnej. Jeśli podzielisz mu wypoczynek bez takiego zgłoszenia, to naruszysz prawo" - pisze "Rzeczpospolita".
   "Gdy pracownik chce korzystać z urlopu w kawałkach, to przynajmniej jedna jego część ma obejmować nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 k.p.), a nie roboczych. Ma to też znaczenie, gdy pracownicy ubiegają się o świadczenie urlopowe od pracodawcy" - czytamy w "Rzeczpospolitej".
   A zatem pracodawca nie może zmusić pracownika do wykorzystania podzielonego urlopu w różnych częściach roku. Jeśli pracownik nie złoży wniosku o podział urlopu, ten będzie mu przysługiwał do wykorzystania w całości. Ponadto pracownik nie musi uzasadniać powodów podziału wypoczynku, jeżeli złoży wniosek przed sporządzeniem w firmie planów urlopów. Uzasadnienie będzie jednak konieczne w przypadku przesunięcia terminu ustalonego wcześniej urlopu.
   Więcej na temat w "Rzeczpospolitej", w artykule Grażyny Ordak pt. "Podział urlopu tylko na wniosek pracownika".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 18-07-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.