informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 79 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Chiny coraz szybciej gonią Amerykę

   W 2007 r. Chiny prześcigną Niemcy - obecnie trzecią gospodarkę świata - zapowiadają ekonomiści






   Chiny coraz szybciej gonią Amerykę. Jeszcze w tym roku Chiny prześcigną Niemcy - obecnie trzecią gospodarkę świata. Wynika to z niedawnej korekty chińskich danych za 2006 r.
   Prognozy, że Chiny dorównają do 2030 r. Ameryce, stają się z roku na rok bardziej realne. Z nowych chińskich danych wynika, że w tym roku staną się trzecią gospodarką świata, po Stanach Zjednoczonych i Japonii, a przed Niemcami. Chiński urząd statystyczny ogłosił właśnie korektę danych za 2006 r. Zamiast 10,7-proc., jak podał wcześniej, ubiegły rok zamknął się 11,1-proc. wzrostem.
   Chińscy statystycy dokonali niedawno korekty wyników gospodarki za 2006 r. w górę. Oceniają, że warta była 2,65 bln dol. (przy kursie 7,97 juanów za 1 USD). Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia wartość niemieckiej gospodarki na 2,9 bln dol. Gospodarka amerykańska warta jest 13,2 bln dol, a japońska 4,4 bln dol.
   "Nie ma nic dziwnego w tym, że liczący 1,38 mld mieszkańców kraj prześciga państwo, które ma 82 mln mieszkańców" - pisze "Wall Street Journal". "Jednak ten wynik zwiększy obawy świata rozwiniętego przed konkurencją z Chin" - dodaje.
   Nie widać końca trwającego od czterech lat boomu. - Nie ma oznak żadnego spowolnienia. Motor grzeje z całej siły - mówi Wang Qian , ekonomista z banku JPMorgan.
   W 1999 r. Chiny były dopiero siódmą gospodarką świata. W 2001 roku stały się członkiem WTO. Zyskując dostęp na światowe rynki, zaczęły prześcigać kolejne kraje. Od 2004 r. przegoniły po kolei Włochy, Francję i Wielką Brytanię. Analitycy oczekują, że za dziesięć lat zastąpią Japonię jako druga gospodarka świata.
   W Chinach nowe dane zwiększają obawę o przegrzanie gospodarki. Tylko w tym roku władze ogłosiły dwie podwyżki stóp procentowych i pięć razy podniosły poziom rezerw bankowych. Ograniczyły też ulgi dla eksporterów. Pekin jest od lat naciskany przez Waszyngton, Tokio i Brukselę, by uwolnił kurs taniego juana, który działa jak premia proeksportowa. Chiny odmawiają z obawy o destabilizację swego systemu finansowego. Zamiast tego próbują stopniowo podnieść wartość waluty.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 17-07-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.