informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 77 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Niepełnosprawni atrakcyjni dla pracodawców

   Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby niepełnosprawne. Częściej też proponują im stanowiska kierownicze i dobre pensje. - To wynik masowej emigracji Polaków na Zachód - mówią specjaliści od zatrudnienia

   Jeszcze niedawno musieliśmy zabiegać o każde miejsce pracy dla osoby niepełnosprawnej, teraz pracodawcy sami do nas przychodzą. Kuszą dobrą pensją, część zapewnia nawet, że jest w stanie za własne pieniądze dostosować miejsce pracy, pod warunkiem, że uda mu się zdobyć pracownika - mówi Paweł Wolski z Centrum Integracji w Krakowie.
   Podobnie sytuacja wygląda w Warszawie. - Z miesiąca na miesiąc liczba ofert rośnie, coraz więcej mamy też propozycji na stanowiska dyrektorskie i kierownicze. Dotyczy to głównie tych przedsiębiorstw, które najdotkliwiej odczuły skutki emigracji Polaków, a więc branży budowlanej i usług - mówi Pavlina Suchankova, dyrektor warszawskiego Centrum Integracji. - Mamy oferty dla kierowników budowy, kierowników działów technicznych i gastronomii.
   Informacje o wzroście zatrudnienia osób niepełnosprawnych potwierdzają Główny Urząd Statystyczny i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych:
   O ile w roku 2004 średnia liczba zatrudnionych osób niepełnosprawnych wynosiła 202 tys. 655 pracowników, to w 2006 r. było to już o blisko 8 tys. więcej. A w pierwszych czterech miesiącach tego roku wzrosła do 216 tys. - mówi Sławomir Pawlak, rzecznik Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.
   Ma to związek z otwarciem rynku pracy dla Polaków przez kraje Unii Europejskiej. Wcześniej osoby niepełnosprawne miały problemy z zatrudnieniem, a jeśli już były dla nich oferty, to pochodziły z zakładów pracy chronionej.
   Pracodawcy z otwartego rynku pracy składali tylko pojedyncze propozycje i dotyczyły one głównie: portierów, magazynierów, dozorców, sprzątaczek, czy szeregowych pracowników biurowych, czyli stanowisk z tzw. dolnej półki - mówi Iwona Krzemińska, kierownik działu osób niepełnosprawnych w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie. - Nie bez znaczenia były dofinansowania, jakie pracodawcy mogli otrzymać za zatrudnianie osób niepełnosprawnych. W tej chwili wielu z nich przyznaje, że dobrze wykształcona osoba niepełnosprawna może być dla nich atrakcyjnym pracownikiem.
   Specjaliści podkreślają też, że nadal problemy ze znalezieniem pracy mają osoby słabo wykształcone i długotrwale bezrobotne.
   Niepełnosprawni nie są tu jednak wyjątkiem - mówi Iwona Krzemińska z krakowskiego urzędu pracy. Nie bez znaczenia jest też stopień i typ niepełnosprawności. - Zdecydowanie łatwiej mają osoby niepełnosprawne ruchowo, niż np. niewidomi czy głuchoniemi. Na ich wizerunek pracuje kampania medialna PFRON - mówią specjaliści.
   Wielu pracodawców już przy pierwszej rozmowie mówi nam, że chcieliby zatrudnić taką osobę, ale najpierw muszą zlikwidować bariery architektoniczne. Są zaskoczeni gdy mówimy im, że nie jest to konieczne, bo mamy dla nich kandydata, który jest w stanie samodzielnie je pokonać. W tym względzie też musi się jeszcze wiele zmienić - mówi Paweł Wolski.
   Ze statystyk GUS wynika, że w 2005 r. stopa bezrobocia wśród niepełnosprawnych wynosiła 19,8 proc. W 2006 r. było to 15,3 proc.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 16-07-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.