informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość, oraz: Kasia01
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Towarzystwa już nie zarobią na zaniżaniu odszkodowań
   Jak podaje "Gazeta Prawna", dziś dla większości towarzystw ubezpieczeniowych upływa termin na dostosowanie się do zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego. Nakazują one, aby poszkodowani, którzy naprawiają swoje samochody na podstawie tzw. kosztorysów, czyli wyceny sporządzanej przez ubezpieczyciela, dostawali odszkodowania uwzględniające 22 proc. VAT.
   "- Termin na dostosowanie się do zaleceń mija około 15 lipca - mówi Łukasz Dajnowicz z KNF.
Towarzystwa mają bowiem 30 dni na zmianę procedur, licząc od dnia otrzymania dokumentu w tej sprawie. Część (AXA, BRE Ubezpieczenia, Link4 i Uniqa) zrobiły to jeszcze przed rozesłaniem przez nadzór zaleceń. Inne (np. Cigna STU czy PTU) zrobiły to już po otrzymaniu zalecenia. Z kolei Generali i Compensa czekają do ostatniego dnia wyznaczonego przez przepisy i ta pierwsza firma zmienia procedury od dziś, a druga od 21 lipca. Ergo Hestia i MTU zaczną uwzględniać VAT w tym tygodniu. Informacji na temat swoich planów nie udzieliła HDI Asekuracja." - czytamy w "Gazecie Prawnej".
   "Najwięksi gracze, czyli PZU, Warta i Allianz, zalecenia dostali już wcześniej, a ponieważ nie zastosowali się do nich w terminie, nadzór zaczął przygotowywać decyzje. Przy czym na razie dostała ją tylko Warta, bo Allianz kilka dni po wydaniu wyroku przez Sąd Najwyższy zaczął wypłacać VAT. Warta najpierw od decyzji odwołała się, ale potem odwołanie wycofała i nadzór ma informacje, że trwają prace nad dostosowaniem się do niej. Niestety spółka nie udzieliła GP informacji, kiedy to nastąpi. Jeszcze dłużej na pełne odszkodowania będą czekali poszkodowani przez klientów PZU, bo ta firma nie dostała jeszcze decyzji od KNF." - pisze dziennik.
   "- Prawnicy jeszcze nad nią pracują, ale za kilka dni zostanie ona wysłana - zapowiada Łukasz Dajnowicz.
- Biuro Likwidacji Szkód PZU prowadzi prace w tym zakresie - mówi Tomasz Brzeziński, rzecznik PZU.
Wcześniej czy później będzie jednak musiało to zrobić, bo za niedostosowanie się do decyzji nadzoru grożą wysokie kary [...].
Na szczęście dla poszkodowanych, nawet jeśli teraz nie dostaną z PZU czy Warty wszystkich pieniędzy, to będą mogli dochodzić swoich roszczeń później, gdy firma uzna już zasadność wypłat." - czytamy dalej.
   Niedawno Sąd Najwyższy orzekł, że towarzystwa ubezpieczeniowe powinny uwzględniać VAT przy wyliczeniu odszkodowania metodą kosztorysową. Dotychczas ubezpieczyciele nie wypłacali podatku argumentując, że wypłaty kosztorysowe z VAT-em powiększają szarą strefę, ponieważ ubezpieczeni mogą korzystać np. z tańszych warsztatów niezarejestrowanych jako przedsiębiorcy i niepłacących VAT.
   Więcej na temat w dzisiejszym wydaniu "Gazety Prawnej".

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 16-07-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.