informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 131 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Pracodawca może bez zgody potrącić nienależny zasiłek

   Pracodawca ma prawo odzyskać nienależnie wypłacony zasiłek potrącając go z pensji pracownika. Jeśli pracownik kwestionuje istnienie nadpłaty, którą potrąca mu pracodawca, musi poczekać na rozstrzygnięcie ZUS w tej sprawie - podaje "Rzeczpospolita".

   "Pracodawca wypłacający świadczenia z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego (zgłaszający 30 listopada poprzedniego roku powyżej 20 osób do ubezpieczenia chorobowego) musi się czasami liczyć z ewentualnym wypłaceniem zasiłku, który się nie należał" - pisze "Rzeczpospolita".
   W sytuacji pobrania przez pracownika nienależnego mu świadczenia pracodawca ma prawo, na podstawie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, potrącić sobie powstałą nadpłatę z uiszczanych pracownikowi świadczeń. "Co więcej, wolno mu również, nie pytając zainteresowanego o zgodę, odliczyć ją z wypłacanych mu wynagrodzeń. Dopuszcza to z kolei art. 87 § 7 kodeksu pracy, według którego z wynagrodzenia za pracę potrącamy w pełnej wysokości kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia" - czytamy w "Rzeczpospolitej".
   Pracownikom, którzy nie zgadzają się z uznaniem przez pracodawcę świadczeń za nienależne, pozostaje wystąpić do ZUS po decyzję w tej sprawie. Powinni jednak pamiętać, że okres przedawnienia roszczeń z tytułu bezpodstawnie wypłaconych zasiłków wynosi 3 lata. Jednocześnie potrącenia jakie pracodawca ma prawo odliczyć są ograniczone do kwoty wolnej od potrąceń pomniejszonej o składki na ubezpieczenie społeczne i zaliczkę na podatek dochodowy.
   Więcej na temat w "Rzeczpospolitej", w artykule Krystyny Tymorek pt. "Nie tak łatwo odzyskać nadpłacone zasiłki".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 14-07-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.