informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 58 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Umowę o wieczyste użytkowanie można rozwiązań

   Kodeks cywilny zezwala na rozwiązanie umowy wieczystego użytkowania, w sytuacji niewywiązania się użytkownika z stawianych mu przez umowę zobowiązań. Takie rozwiązanie jest możliwe w przypadku niedotrzymania warunków umowy dotyczących całego gruntu. Sąd Najwyższy zadecydował, że rozwiązanie może dotyczyć również części gruntów pod warunkiem, że można ją oddzielić od reszty - podaje "Gazeta Prawna".


   Taka decyzja zapadła w sporze między Miastem Łódź a tamtejszą spółdzielnią mieszkaniową. "Miasto Łódź wystąpiło do sądu o rozwiązanie umów użytkowania wieczystego trzech działek, które ma jedna ze spółdzielni mieszkaniowych. Twierdziło, że spółdzielnia nie wybudowała na nich pawilonu handlowego i parkingu, do czego zobowiązywały ją umowy" - czytamy w "Gazecie Prawnej".
   W tej sprawie orzekały sądy niższej instancji, nie znajdując uzasadnienia do rozwiązania umowy między Miastem Łódź a spółdzielnią, gdyż ta wybudowała osiedle mieszkaniowe na spornym terenie. Tymczasem artykuł 240 k.c. twierdzi, że "umowa o oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu może ulec rozwiązaniu przed terminem, jeżeli użytkownik wieczysty korzysta z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie, w szczególności jeśli nie wzniósł na nich określonych budynków lub urządzeń" - podaje "Gazeta Prawna".
   W sprawie możliwości rozwiązania umowy o wieczyste użytkowanie odmienne zdanie miał Sąd Najwyższy, który w swojej decyzji argumentuje: "Skoro można rozwiązać umowę dotyczącą całej nieruchomości, to można dotyczącą części. Warunkiem jest, by część ta była możliwa do oddzielenia od reszty. Sąd Apelacyjny musi ustalić, czy spółdzielnia wykonała obowiązki związane z konkretnymi działkami. Takich ustaleń nie ma, a bez tego nie można stwierdzić, czy doszło do naruszenia art. 240 k.c." - czytamy dalej w "Gazecie Prawnej".
   Warunki umowy o wieczyste użytkowanie powinny być spełnione w całości. Częściowe bowiem wywiązanie się z umowy nie zagwarantuje kontynuacji wieczystego użytkowania dla całego terenu. Przekonała się o tym łódzka spółdzielnia mieszkaniowa łamiąc warunki, na których nabyła od Miasta Łódź tereny pod wieczyste użytkowanie (sygn. akt. II CSK 110/07).
   Więcej na temat w "Gazecie Prawnej", w artykule Marty Pionkowskiej pt. "Rozwiązanie umowy użytkowania może dotyczyć tylko części gruntu".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 13-07-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.