informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 41 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Rozmowy służbowe rozliczane są inaczej niż prywatne

   Używanie telefonów służbowych przez pracowników jest na porządku dziennym. Pracownicy używają ich jednak nie tylko do celów służbowych, ale często również prywatnych. Rozliczenie rozmów służbowych i prywatnych będzie wyglądało inaczej ze wzlędu na powstające przy ich okazji przychody i koszty po stronie pracodawcy. Nie wszystkie bowiem rozmowy pracodawca może wliczyć w koszty - podaje "Gazeta Podatkowa".


   "(...) Kosztami podatkowymi w działalności gospodarczej są wszelkie poniesione przez podatnika koszty, jeżeli mają one związek z tą działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, albo zostały poniesione w celu zabezpieczenia lub utrzymania tego źródła przychodów" - przypomina "Gazeta Podatkowa".
   Oznacza to, że rozmowy prowadzone przez pracownika z telefonów firmowych jedynie w celach służbowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przez pracodawcę. Jeśli jednak pracownik wykorzystuje telefon służbowy również do celów prywatnych powinien rozliczyć się z pracodawcą z tych rozmów w oparciu o billing. "(...) Polega on na obciążaniu pracownika kosztami prywatnych rozmów na podstawie wydruku rozmów telefonicznych przeprowadzonych w danym okresie. Gdy pracownik zwraca pracodawcy koszty własnych rozmów, nie powstaje u niego przychód ze stosunku pracy" - pisze "Gazeta Podatkowa".
   "W sytuacji gdy pracodawca refunduje wydatki dotyczące używania prywatnego telefonu do celów służbowych, u pracownika powstanie przychód. W określonych okolicznościach przychód ten może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego oraz może być wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne" - czytamy dalej w "Gazecie Podatkowej".
   Aby uznać wypłacane przez pracodawcę kwoty za ekwiwalenty pieniężne zwolnione z podatku, muszą one dotyczyć stanowiących własność pracownika, a używanych przy wykonywaniu pracy, narzędzi lub sprzętu. Ponadto wysokość ekwiwalentu powinna odzwierciedlać stopień zużycia tego sprzętu (np. telefonu) oraz wydatki poniesione na ten cel przez pracownika. Mimo zawiłości, jakie w tym miejscu stawiają przepisy, rozliczenia telefoniczne między pracodawcą a pracownikiem nie są aż tak skomplikowane. Dodatkowo obie strony doszły już do dużej wprawy w określaniu zasad używania telefonu służbowego oraz sposobu jego rozliczania.
   Więcej na temat w "Gazecie Podatkowej", w artykule Agaty Cieśli pt. "Jak rozliczyć firmowy telefon".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 12-07-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.