informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 71 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Czy spółdzielnie mieszkaniowe mogą zarabiać na sprzedaży mieszkań?
   Osoby sprzedające własnościowe mieszkania spółdzielcze w niektórych spółdzielniach były zmuszane do uiszczania dopłat za zwaloryzowane kredyty udzielane przez państwo. Sęk w tym, że spółdzielnie dopłat w wysokości od kilku do kilkunastu tysięcy złotych nie przekazywały Skarbowi Państwa zatrzymując na własne potrzeby. W opinii ekspertów takie działania spółdzielni mogły doprowadzić do jej bezpodstawnego wzbogacenia kosztem członków sprzedających mieszkania.
   „Prokuratura Rejonowa w Kościanie prowadzi dochodzenie w sprawie oszustwa, o które podejrzane są władze Kościańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożył jeden z byłych członków. Twierdzi on, że spółdzielnia nie miała prawa pobierać od niego dodatkowych opłat w momencie sprzedaży mieszkania własnościowego i sama waloryzować kwoty umorzonego kredytu, którego udzieliło kiedyś państwo jako pomoc w spłacie wkładu mieszkaniowego. Zarząd zwracał do budżetu państwa jedynie kwoty nominalne.” – zwraca uwagę „Gazeta Prawna”.
   W swoim postępowaniu władze spółdzielni miały kierować się zapisami statutu spółdzielni. W opinii radcy prawnego cytowanego przez „GP”, Henryka Celki, w statucie i regulaminach spółdzielni mogą być zawarte jedynie takie zapisy, które nie są sprzeczne z prawem spółdzielczym oraz prawem powszechnie obowiązującym. Spółdzielczość mieszkaniowa charakteryzuje się generalnie zasadą prowadzenie działalności nie dla zysku, zarabianie więc na dodatkowych dopłatach może być uznane za sprzeczne z tą zasadą. W podanym przykładzie spółdzielnia musiałaby oddać pobrane kwoty wraz z odsetkami. W tej chwili to prokuratura zdecyduje o dalszym postępowaniu w tej sprawie.
   Więcej informacji na ten temat w „Gazecie Prawnej”, w artykule Adama Makosza „Spółdzielnie zarabiały na mieszkaniach członków”

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 10-07-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.