informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 59 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

W cenach mieszkań dogoniliśmy Europę

   Mieszkania w Warszawie są już jednymi z najdroższych w Europie. Warszawiacy mogą pozazdrościć zwłaszcza Berlińczykom, bo nie dość, że mają oni dużo wyższe zarobki, to jeszcze w stolicy naszych zachodnich sąsiadów mieszkania są tańsze

   Niestety, nie da się mieszkać w Berlinie, a pracować w Warszawie, bo teleportacja istnieje na razie tylko w filmach i książkach science fiction, zaś podróże samolotem są dość kosztowne. Można więc tylko zadać sobie pytanie, jak to możliwe, że w berlińskich dzielnicach Charlottenburg czy Prenzlauer Berg - mieszkania kosztują nawet niespełna 2 tys. euro za m kw., a u nas - oczywiście w podobnych lokalizacjach - o tysiąc euro na metrze więcej?
   Tak drastyczna różnica pomiędzy Warszawą i Berlinem dowodzi, że głównym problemem w naszym przypadku jest daleko niewystarczająca podaż mieszkań - odpowiada autorka raportu na ten temat, Marta Kosińska z serwisu z ogłoszeniami o nieruchomościach www.szybko.pl. - Berlin w latach 90. był największym placem budowy w Europie. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę i budownictwo mieszkaniowe, mieszkania są tam o wiele łatwiej dostępne. Śmiało można powiedzieć, że może sobie na nie pozwolić większość pracujących Berlińczyków.
   Serwis zebrał dane, z których wynika, że tańsze niż w Warszawie mieszkania są także np. w Pradze. Rzecz jasna porównanie dotyczy średnich cen, bo np. na warszawskiej Starówce, czy w praskiej "królewskiej" dzielnicy Hradczany, są one astronomiczne.
   A gdzie jest drożej? Np. w Paryżu, Dublinie i Madrycie. W stolicy Hiszpanii mieszkania są przeciętnie o ok. 20 proc. droższe, ale - jak zauważa Kosińska - siła nabywcza Hiszpanów jest o blisko połowę wyższa niż Polaków. Tak więc dla mieszkańca Madrytu mieszkanie jest towarem łatwiej dostępnym.
   Wiele jednak wskazuje na to, że u nas - w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, gdzie ceny są najwyższe - ta dostępność zacznie się powoli poprawiać. Serwis www.szybko.pl i Expander podają w swoim najnowszym raporcie, że po raz pierwszy od półtora roku odnotowano spadki cen na mieszkaniowym rynku wtórnym. Np. w Krakowie czerwcowa korekta w dół wyniosła blisko 2 proc.
   Wyhamowanie cen na poziomie 7 tys. zł za m kw. we Wrocławiu i 8 tys. za m kw. w Krakowie wskazuje, że jest to poziom, który znacznie ograniczył popyt - komentuje Kosińska. - Sądzę, że podobnie zachowają się średnie ceny w Poznaniu i Gdańsku, czyli ustabilizują się dopiero po osiągnięciu pułapu ok. 7 tys. zł za metr. Na tym tle wyróżnia się Warszawa, choć i tu znajdujemy się już blisko poziomu cen, przy którym fala popytu zostanie mocno ograniczona.
   Z szybszym tempem wzrostu cen muszą się natomiast liczyć mieszkańcy tych miast, w których średnie ceny są znacznie niższe, np. w Łodzi, Gdyni czy Szczecinie.
   Tymczasem, po ubiegłorocznym szaleństwie cenowym, siła nabywcza mieszkańców Warszawy, Krakowa i Wrocławia spadła tak bardzo, że w miastach tych wyraźnie wzrósł popyt na kawalerki. Ale w efekcie ich ceny rosną szybciej, np. w stolicy średnio o ponad 8 proc. w drugim kwartale, a w Krakowie - o 6 proc.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 02-07-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.