informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 67 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Złe samopoczucie daje prawo do przerwania pracy

   Pracownik ma prawo przerwać pracę, gdy jego stan psychofizyczny stwarza zagrożenie dla innych osób. Nie potrzebuje do tego celu zaświadczenia lekarskiego. Choć decyzję podejmuje sam, musi zawiadomić przełożonego i liczyć się z brakiem wynagrodzenia za czas niedyspozycji - podaje "Gazeta Prawna".


   "Wykonywanie pracy uzgodnionego rodzaju i w określonym rozmiarze należy do podstawowych obowiązków pracownika. W wyjątkowych sytuacjach może on jednak powstrzymać się od wykonywania pracy (...). Jedną z przyczyn uzasadniających odmowę świadczenia pracy (...) taki stan psychofizyczny, który nie zapewnia bezpiecznego wykonywania pracy i stwarza zagrożenie dla innych osób. Przyczyna niewykonywania pracy leży po stronie pracownika i tym samym jest niezależna od pracodawcy. Konsekwencją tego jest brak prawa do wynagrodzenia za czas jej nieświadczenia" - pisze "Gazeta Prawna".
   Jednocześnie z artykułu Gazety Prawnej możemy się dowiedzieć, że nie każdy pracownik ma prawo skorzystać z możliwości opuszczenia stanowiska pracy podczas niedyspozycji. "(...) na brak kondycji psychofizycznej nie mogą powołać się osoby, które stale pracują w zagrożeniu zdrowia i życia, a ich pracowniczym obowiązkiem jest ratowanie życia ludzkiego lub mienia (np. strażacy, ratownicy górscy, pracownicy ochrony)."
   Podjęcie decyzji o przerwaniu pracy przez pracownika powinno być ostatecznością. Przestój musi być w pełni uzasadniony, w przeciwnym razie będzie to działanie godzące w interes firmy. Wobec nadużywającego tego prawa pracownika szef może wyciągnąć konsekwencje.
   Więcej na temat w "Gazecie Prawnej", w artykule Danuty Klucz pt. "Pracownik sam podejmuje decyzję".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 01-07-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.