informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 72 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Kiedy upływa czas trwania umowy między pracodawcą a pracownikiem

   Obliczanie, kiedy mijają terminy zatrudnienia czy okres wypowiedzenia przysparza pracodawcom nie lada problemów. Gdy pojawiają się wątpliwości warto odwołać się do kodeksu pracy, a gdy to nie wystarczy, także do kodeksu cywilnego.


   Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" - "Kodeks pracy często posługuje się pojęciami "dzień", "tydzień" lub "miesiąc", ale nie zawsze je definiuje. W razie wątpliwości wystarczy czasami odwołać się do kodeksu cywilnego poprzez art. 300 k.p. W wielu wypadkach prawo pracy nakazuje jednak interpretować te określenia w specyficzny sposób. Zgodnie z art. 128 § 3 k.p. w rozliczeniach czasu pracy za dobę uważamy 24 kolejne godziny, poczynając od tej, kiedy zatrudniony zaczyna pracę zgodnie zobowiązującym go harmonogramem. Z kolei tydzień rozumiemy jako 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego. Tydzień rozliczeniowy rozpoczyna się w dowolnym dniu tygodnia kalendarzowego i trwa 7 następujących po sobie dni, włącznie z dniem go początkującym."
   Należy pamiętać, że bieg okresu wypowiedzenia złożonego w środku miesiąca, kończy się dopiero ostatniego dnia następnego miesiąca, zaś odliczanie tygodniowego okresu wypowiedzenia zaczyna się w poniedziałek i trwa 6 dni. Stanowi o tym art. 30 § 2k.p. "Nie ma także znaczenia czy sobota jest dla pracownika dniem pracującym bądź dodatkowym, czy też ustawowym dniem wolnym, (...) gdyż okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę albo w ostatnim dniu miesiąca." - pisze "Rzeczpospolita".
   Ponadto pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Płatne dni na poszukiwanie pracy wynoszą: 3 dni robocze - w okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia oraz 2 dni - przy 2 tygodniowym i miesięcznym okresie wypowiedzenia.
   Więcej na temat w "Rzeczpospolitej", w artykule Leszka Bujnickiego pt. "Nie tak łatwo obliczyć terminy wiążące pracodawcę i zatrudnionego".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 01-07-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.