informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 64 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Stopy procentowe nie przestaną rosnąć
   Po długich obradach Rada Polityki Pieniężnej podniosła nieoczekiwanie stopy procentowe o 0,25 pkt proc. Ekonomiści twierdzą, że koszty kredytu będą rosły dalej - pisze "Rzeczpospolita".
   "Obecnie główna stopa procentowa wynosi 4,5 proc. Najwyraźniej podjęcie decyzji o podwyżce nie było łatwe. Rada zakończyła bowiem obrady po godz. 14, znacznie później niż zwykle. Dla większości ekonomistów zmiana stóp była zaskoczeniem.
- Wydawało mi się, że Rada poczeka na lipcową projekcję inflacji. Szybsza decyzja oznacza, że zdaniem jej członków istnieje duże zagrożenie dla stabilności cen -mówi główny ekonomista Raiffeisen Banku Jacek Wiśniewski.
Zdaniem Wiśniewskiego na koniec roku główna stopa wyniesie 5 proc. Podobnie twierdzą analitycy BPH i Merrill Lynch. Natomiast główny ekonomista Citibanku Piotr Kalisz uważa, że Rada dokona w tym roku jeszcze jednej podwyżki, o 0,25 proc. Prognozy dotyczące poziomu stóp na koniec 2008 r. wahają się od 5,25 do 6 proc." - czytamy.
   "O podniesieniu kosztów kredytu zadecydował bardzo szybki rozwój gospodarczy oraz rosnące płace. Już od trzech miesięcy podwyżki wynagrodzeń w firmach przekraczają 8 proc. w skali roku. Z tego powodu w przemyśle rosną jednostkowe koszty pracy (obciążenie finansowe firmy na jednego pracownika), które w maju były aż o3,5 proc. wyższe niż przed rokiem." - informuje dziennnik.
   "Z powodu podwyżki stóp o 0,25 pkt proc. rata kredytu o wartości 100 tys. zł zaciągniętego na 30 lat wzrosła o 16zł. Jeżeli był to kredyt o wartości 300 tys. zł, rata zdrożała odpowiednio o 48 zł i z każdą kolejną podwyżką będzie rosła w podobnym tempie." - czytamy.
   Ekonomiści spodziewali się, że Rada Polityki Pieniężnej poczeka z decyzją o podwyżce do lipca, gdy pozna nową projekcję inflacyjną NBP. Wczorajsza podwyżka jest już drugą w tym roku. W kwietniu RPP podniosła stopy o 0,25 pkt proc. Po drugiej podwyżce główna stopa procentowa wynosi 4,5 proc.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 28-06-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.