informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 58 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Ta sama praca - taka sama płaca

   Coraz częściej w umowach o pracę pojawia się zapis mówiący o dyscyplinarnym zwolnieniu w przypadku ujawnienie zarobków koledze z pracy. Tymczasem jest to bezprawne ograniczenie prawa pracowników do równego traktowania - podaje "Rzeczpospolita".|   Informacje o wysokości wynagrodzenia należą do kategorii danych osobowych - mówi Dominika Dörre-Nowak z kancelarii Sobczyk i Wspólnicy. - Pracodawca nie może więc żądać od pracownika, by ich nie ujawniał. Takie postępowanie to naruszenie wynikających z prawa pracy zasad współżycia społecznego. - pisze "Rzeczpospolita".
   Inaczej bywa tylko w szczególnych sytuacjach, np. gdy wysokość wynagrodzenia kierownictwa jest uzależniona od zysków firmy. Wtedy może być potraktowana jako tajemnica przedsiębiorstwa. Uczynienie z tego zakazu stałej praktyki jest nadużyciem prawa i naruszeniem zasad współżycia społecznego. Co z tego, jeśli większość pracodawców nadal grozi zwolnieniami za ujawnienie wysokości pensji.


   Pracodawca nie ma obowiązku płacić jednakowych pensji, jednakże różnice w zarobkach poszczególnych pracowników powinny wynikać z racjonalnych przesłanek, np. obciążenia danego pracownika większą odpowiedzialnością. Pracownik, który poczuje się skrzywdzony, może szukać sprawiedliwości przed sądem. Jeśli zaistnieje prawdopodobieństwo potwierdzenia zarzutów względem pracodawcy, sąd sam może zwróci się do firmy, aby ta ujawniła informacje o wysokości wynagrodzeń. To na szefie spoczywa obowiązek udowodnienia, że nie dopuścił się dyskryminacji wobec zatrudnionego. A jak pokazuje orzecznictwo nie jest to takie proste. Niełatwo bowiem udowodnić, że podczas konstruowania wynagrodzenia pracodawca kierował się kwalifikacjami pracowników, ich doświadczeniem zawodowym i wysiłkiem wkładanym w pracę.

   Więcej na temat w "Rzeczpospolitej", w artykule Mateusza Rzemka pt. "Pracownik może mówić o swoich zarobkach".Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 27-06-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.