informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Kilka sposobów na zakończenie działalności

   Kłopoty w firmie często prowadzą do zakończenia działalności. Niestety, nie zawsze przedsiębiorca może sam zadecydować w jaki sposób tę działalność zakończyć. Trzeba również pamiętać, że likwidacja, rozwiązanie, zamknięcie czy bankructwo to nie to samo - donosi "Rzeczpospolita".


   "Likwidacja często mylona jest z rozwiązaniem przedsiębiorcy. Mówiąc, że firma została zlikwidowana, mamy w rzeczywistości na myśli to, że przestała istnieć. Z prawnego punktu widzenia nie jest to zasadne. Utratę bytu prawnego określać należy mianem rozwiązania. Taką przynajmniej terminologię stosują przepisy kodeksu spółek handlowych. Pewnym wyjątkiem jest natomiast działalność gospodarcza osoby fizycznej. Osoby takiej nie można oczywiście rozwiązać. Jednak i tu lepiej mówić, że osoba taka zaprzestała działalności gospodarczej, niż że ją zlikwidowała. Od likwidacji i rozwiązania należy odróżnić upadłość, potocznie zwaną niekiedy bankructwem. Mówiąc, że firma upadła, powinniśmy mieć namyśli to, że sąd wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Dochodzi do tego wówczas, gdy przedsiębiorca staje się niewypłacalny. W ten sposób wszczynana jest procedura upadłościowa." - czytamy w "Rzeczpospolitej".
   "Upadłość przejawia się w kilku postaciach. Przede wszystkim możliwa jest bądź to upadłość likwidacyjna, bądź to upadłość z możliwością zawarcia układu. Ta pierwsza prowadzona jest przez wyznaczonego przez sąd upadłościowy syndyka i przy założeniu, że majątek upadłego ma pójść pod młotek. Celem tej drugiej jest wyprowadzenie firmy na prostą kosztem pewnych ustępstw ze strony wierzycieli. Upadłość z możliwością zawarcia układu może przybrać dwie formy. Sąd może mianowicie upadłemu odebrać - w całości lub w części - zarząd majątkiem albo mu prawo owego zarządu pozostawić. Jeśli utrata prawa władania własnym majątkiem ma charakter całkowity, o to, co należy do firmy, zaczyna dbać zarządca. Natomiast przy niepełnym odebraniu zarządu zarządca włada jedynie odpowiednią częścią majątku, resztą zaś nadal zarządza upadły. Wreszcie możliwe jest pozostawienie upadłemu zarządu całym majątkiem. W takiej sytuacji sąd ustanawia tzw. nadzorcę. Jego zgoda będzie upadłemu potrzebna do wszystkich czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu (art. 76 ust. 3 puin)." - podaje "Rzeczpospolita".
   "Czymś zupełnie odrębnym zarówno od likwidacji, jak i od upadłości jest postępowanie naprawcze. Od likwidacji różni się tym, że celem jego nie jest zwinięcie firmy, lecz przeciwnie - postawienie jej na nogi. Postępowanie naprawcze musi też -w przeciwieństwie z kolei do upadłości - zacząć się jeszcze zanim przedsiębiorca popadnie w finansowe kłopoty. Jeśli firma ma już wymagalne, a niespłacone długi, z postępowania naprawczego nici." - informuje "Rzeczpospolita".
   Trzeba jednak pamiętać, że wpływ na wszczęcie jednaj z tych procedur właściciele mają tylko przy likwidacji lub postępowaniu naprawczym. W przypadku postępowania naprawczego jednak od właściciela zależy tylko złożenie wniosku, o reszcie decyduje sąd.  Zanim jednak podejmiemy jakiekolwiek kroki warto zapoznać się z ustawą o prawie upadłościowym i naprawczym.
   Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej", w artykule autorstwa Pawła Wrześniewskiego pt. "Jak zakończyć nierentowną działalność gospodarczą".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 20-06-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.