informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Wyłączenie wspólnika - najpierw wycena, potem sąd

   Chcąc wykluczyć wspólnika ze spółki należy w tym celu złożyć wniosek do sądu. Zanim jednak to zrobimy musimy najpierw rozstrzygnąć czy jest to spór o charakterze majątkowym czy niemajątkowym. Następnie trzeba wycenić wartość sporu i dopiero skierować go do właściwego sądu - podaje "Rzeczpospolita".







   "Jedno było pewne - pozew taki powinien trafić do sądu gospodarczego. Kodeks postępowania cywilnego wyraźnie mówi - art. 479, że sprawy ze stosunku spółki mają charakter spraw gospodarczych. Zostaje jednak pytanie, jaki sąd ma się nimi zająć: okręgowy czy rejonowy. Sprawy niemajątkowe rozpatruje generalnie sąd okręgowy (taka sama zasada obowiązuje w zwykłych sprawach cywilnych), a majątkowe także rejonowy - zależy to od wartości sporu (obecnie granicą tą jest 100 tys. zł). Do 100 tys. zł zatem sąd rejonowy, powyżej tej granicy - sąd okręgowy." - informuje "Rzeczpospolita".
   "Takiej sytuacji dopatrywał się Sąd Okręgowy dla Warszawy-Pragi w sprawie z powództwa Totalizatora Sportowego, który wystąpił do sądu o wyłączenie wspólnika w swej spółce córce. TS ma w niej ponad 59 tys. udziałów (99,8 proc. kapitału), a ów wspólnik zaledwie jeden. Jest to jednak były prezes spółki, swego czasu miał też większość udziałów. Obecnie pod pozorem troski o spółkę dyskredytuje jej władze - takie jest uzasadnienie pozwu o wyłączenie go ze spółki." - czytamy w "Rzeczpospolitej".
   "Gdy spór trafił do sądu okręgowego, ten powziął wątpliwość, czy sprawę rozpatrywał właściwy sąd. Jako wartość sporu wskazano1000zł (zapewne cena objęcia udziału), ale czy to jest sprawa majątkowa? Z tą wątpliwością SO zwrócił się do Sądu Najwyższego. (...) SO przytoczył stanowiska przemawiające za majątkowym charakterem sporu, m.in. orzeczenie SN z 8 października 1997 r. (IICz108/97), w którym powiedziano, że istotą takiej sprawy jest sprzedaż udziałów, a więc prawo majątkowe." - donosi "Rzeczpospolita".
   Zatem zanim skierujemy sprawę na drogę sądową musimy we własnym interesie stwierdzić czy ma ona charakter majątkowy czy nie. Jeśli jest to sprawa niemajątkowa to właściwym sądem jest sąd okręgowy. Natomiast jeśli jest to sprawa majątkowa to następnym krokiem jest wycena wartości sporu, gdyż od tego zależy czy naszą sprawą zajmie się sąd okręgowy czy też rejonowy. Obecnie sporami o wartości do 100 tys. zł. zajmują się sądy rejonowe, a poniżej tej kwoty kierujemy sprawę do sądu okręgowego. Właściwa ocena sytuacji pozwoli uniknąć ponownego procesu.
   Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej", w artykule autorstwa Marka Domagalskiego pt. "Pozew o wyłączenie wspólnika należy wycenić".



Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 19-06-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.