informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 75 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jak określić moment powstania obowiązku podatkowego

   Przedsiębiorcy są zobowiązani w odpowiednim czasie wyliczyć kwotę zobowiązania podatkowego lub nadwyżki podatku naliczonego i wykazać ją w deklaracji VAT. Aby to zrobić muszą właściwie określić moment powstania tego zobowiązania, to jednak nie jest takie proste gdyż przepisy zawierają liczne wyjątki. Wątpliwości rozwiał Naczelny Sąd Administarcyjny - podaje "Gazeta Podatkowa".


   "Ogólna zasada wyrażona w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o VAT (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, iż obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Przy czym jeżeli wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu od dnia wykonania usługi (co ma również zastosowanie do faktur za częściowe wykonanie usługi). Od powyższej zasady ustawodawca określił jednak liczne wyjątki, które wymienił m.in. w art. 19 ust. 13 ustawy o VAT. Do wyjątków tych należą m.in. usługi transportowe czy budowlane." - informuje "Gazeta Podatkowa".
   "Dla niektórych rodzajów czynności (...) ustawodawca określił szczególne zasady dokumentowania. (...) Jak wynika z § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur (Dz. U. nr 95, poz. 798 ze zm.) w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy o VAT, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. Wyjątkiem od tej zasady są faktury dokumentujące dostawy energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usługi telekomunikacyjne i radiokomunikacyjne oraz usługi wymienione w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy, tj. usługi w zakresie rozprowadzania wody, usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne. Faktury dokumentujące tego rodzaju usługi mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, ale wyłącznie w przypadku gdy faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy." - czytamy w "Gazecie Podatkowej".
   "Z tytułu wykonania usługi transportu, dla powstania obowiązku podatkowego podstawowe znaczenie ma termin zapłaty, ale tylko wówczas, gdy kontrahent dokona płatności za wykonaną na jego rzecz usługę w terminie 29 dni od dnia jej wykonania, bowiem 30. dnia obowiązek podatkowy powstanie niezależnie od tego czy zapłaty dokonano czy też nie. W takiej sytuacji dzień otrzymania zapłaty powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Jeżeli płatności dokonano np. 15. dnia od dnia wykonania usługi, to tego dnia powstaje obowiązek podatkowy." - pisze dalej "Gazeta Podatkowa".
   Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że w przepisach określających obowiązek podatkowy, znajduje się sformułowanie, które nie pozostawia żadnej wątpliwości, że chodzi o moment czasowy, a nie o przedział czasowy. Oznacza to, że podatnik nie może sam określać dnia powstania obowiązku podatkowego, gdyż ustawa wyraźnie nakazuje do stosowania "momentu czasowego", a ten wynika już z przepisów (sygn. akt I FSK 1201/05).
   Więcej na ten temat w "Gazecie Podatkowej", w artykule autorstwa Aleksandry Węgielskiej pt. "Przedwcześnie wykazany VAT".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 17-06-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.