informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 88 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Polska otwiera rynek pracy na Wschód
   Od przyszłego tygodnia polskie firmy będą mogły legalnie zatrudniać fachowców ze Wschodu. Skończą się kłopoty ze znalezieniem pracowników budowlanych. Pracodawca chcący zatrudnić przybysza z Rosji, Białorusi czy Ukrainy nie zapłaci już ani złotówki, bo Ministerstwo Pracy ograniczyło procedury do minimum – pisze Dziennik.
   „Gdy wejdą w życie nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Pracy, zatrudnienie Rosjan, Białorusinów i Ukraińców w pracach nierolniczych stanie się dziecinnie proste. Do tej pory przedsiębiorca musiał przechodzić prawdziwą drogę przez mękę: udowodnić urzędowi pracy, że zrobił wszystko, by znaleźć pracownika w Polsce, zapłacić za rozpatrzenie wniosku aż 930 zł i czekać nawet kilka miesięcy na decyzję. Niezależnie od odpowiedzi ta opłata przepadała. Dlatego nie ma się co dziwić, że w zeszłym roku polskie konsulaty wydały obcokrajowcom ze Wschodu jedynie cztery tysiące wiz z pozwoleniem na podjęcie pracy w naszym kraju” – czytamy w Dzienniku.
   ”Szacuje się, że od naszego wejścia do Unii Europejskiej z kraju wyjechało aż 1,5 mln pracowników, w tym - jak twierdzi Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa - nawet 800 tys. budowlańców” – donosi Dziennik.
   Jak informuje w swoim artykule Dziennik „"Wystarczy pójść do powiatowego urzędu pracy, wypełnić uproszczony formularz, że chce się zatrudnić np. Ukraińca, a potem znaleziony przez nas pracownik zgłasza się z nim do konsulatu i automatycznie dostaje wizę z trzymiesięcznym pozwoleniem na pracę" - tłumaczy wiceminister Kazimierz Kuberski. To trzymiesięczne obwarowanie też budzi protesty pracodawców. Nowe przepisy pozwalają bowiem zatrudnić naszych wschodnich sąsiadów jedynie na trzy miesiące w ciągu pół roku”.
   Boom na inwestycje budowlane w kraju i jednoczesny odpływ pracowników na Zachód sprawił, że prawie wszystkie firmy budowlane miały problem ze znalezieniem rąk do pracy. To zła wróżba dla inwestycji związanych z Euro 2012. Zmiana prawa dotycząca zatrudniania obcokrajowców była niezbędna, żebyśmy mogli wyrobić się budową stadionów, dróg, hoteli czy restauracji. Zdaniem Zbigniewa Bachmana, dyrektora Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa, potrzebujemy 400 tys. fachowców.
   Więcej w Dzienniku, w artykule Magdaleny Janczewskiej, pt. „Polska otwiera rynek pracy.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 17-06-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.