informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 95 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Zamiana franków na złote na razie się nie opłaca
   Według prognoz "Gazety Prawnej" i Expandera, średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych we frankach, około 60 proc. wszystkich hipotek w Polsce, wyniesie na koniec roku 4 proc., a w złotych 5,85 proc.
   "To, ile wzrosną koszty kredytów, zależy w dużej mierze od dzisiejszej decyzji szwajcarskiego banku centralnego. Podwyżka stóp w tym kraju o 25 pkt bazowych jest niemal pewna, choć nie wiadomo, czy dojdzie do niej już na dzisiejszym posiedzeniu, uważają analitycy. Dla posiadacza kredytu we frankach w kwocie 200 tys. zł, oznacza to podwyżkę miesięcznej raty blisko o 30 zł do 1233 zł, to może niewiele - ale w skali całego okresu spłaty zadłużenia, często nawet ponad 20 lat, różnica zwiększa się o kilkanaście tysięcy złotych." - pisze "Gazeta Prawna".
   "Nawet po podwyżce rata kredytu we frankach będzie niższa od kredytu złotowego. Różnica wynosi 142 zł i na razie nic nie zapowiada tego, żeby była zniwelowana. Przy obecnych warunkach raty kredytu zrównałyby się dopiero wtedy, gdyby kurs franka wzrósł z poziomu 2,31 do 2,74 zł (sześciu ankietowanych przez GP analityków szacuje, że kurs franka na koniec roku wyniesie też 2,31 zł) lub oprocentowanie kredytów we frankach wzrosło ze średniego poziomu 3,5 proc. do 5 proc. Średnie oprocentowanie kredytów w złotych wynosi wprawdzie 5,5 proc., ale raty byłyby równe, ponieważ banki przy przeliczaniu kredytów walutowych stosują tzw. spread (inny kurs do wypłaty kredytu, a inny wyższy do przeliczania rat na złote). Ta różnica wynosi średnio 10 gr na każdym franku, co przekłada się na wzrost realnego oprocentowania o 0,5 pkt proc." - czytamy w "Gazecie Prawnej".
   Wizja wzrostu oprocentowania sprzyja zastanawianiu się, czy przewalutować kredyt, a osoby, które dopiero się przymierzają do jego zaciągnięcia, mają dylemat, w jakiej walucie lepiej się zadłużyć. "Uważam, że nadal warto pożyczać franki szwajcarskie. Dalsze podwyżki stóp procentowych są praktycznie pewne, ale także polski bank centralny prawdopodobnie podniesie stopy. Te zmiany oprocentowania nie są na tyle drastyczne, by doprowadzić do problemów finansowych kredytobiorców" - tłumaczy Maciej Kossowski, doradca Expandera.
   Pomimo wzrostu stóp procentowych w Szwajcarii i ograniczeń w udzielaniu kredytów walutowych wprowadzonych w ubiegłym roku przez nadzór bankowy, kredyty w tej walucie cieszą się nadal dużym powodzeniem. Obecnie oprocentowanie kredytu wynosi średnio w PLN 5,5 proc., a w CHF 3,5 proc.
   Więcej informacji w dzisiejszym wydaniu "Gazety Prawnej".

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 14-06-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.