informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 104 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Faktura wystawiona przez podmiot nieuprawniony a odliczenie VAT

   Podatnik ma prawo do odliczenia VAT na podstawie otrzymanych faktur zakupu, faktur korygujących oraz dokumentów celnych. Jednak jeśli któryś z tych dokumentów został wystawiony przez podmiot nieuprawniony do tego to  podatnik może  mieć problem z odliczeniem podatku naliczonego. W tej sprawie nie ma zgodności między organami podatkowymi a sądem - informuje "Gazeta Podatkowa".


   "Jak wiadomo nie zawsze nabywca towaru czy usługi posiada wystarczającą wiedzę o wystawcy faktury, aby stwierdzić, że jest on podmiotem nieuprawnionym do wystawienia faktur. (...) Na wniosek zainteresowanego naczelnik urzędu skarbowego jest obowiązany potwierdzić, czy podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony. Zainteresowanym może być zarówno sam podatnik, jak i osoba trzecia mająca interes prawny w złożeniu wniosku. Jednak to "zabezpieczenie" interesów nabywców jest stosunkowo niewielkie, w porównaniu do konsekwencji finansowych w przypadku zakwestionowania prawa do odliczenia VAT." - czytamy w "Gazecie Podatkowej".
   "Podatnik dokonał odliczenia VAT z faktury, która wystawiona została przez podmiot niezarejestrowany jako podatnik VAT. Dowiedziawszy się o tym fakcie podatnik skorygował deklarację VAT-7 o odliczony wcześniej podatek z tej faktury i wpłacił do urzędu skarbowego powstałą zaległość podatkową. Jednocześnie zwrócił się do kontrahenta z wnioskiem o zwrot naliczonego niesłusznie podatku VAT. Kontrahent odmówił jednak zwrotu, twierdząc, że po kontroli podatkowej, jaka miała miejsce w jego firmie, zarejestrował się jako podatnik VAT i odprowadził podatek należny do budżetu - w tym również podatek z przedmiotowej faktury." - pisze "Gazeta Podatkowa".
   "Naczelnik urzędu skarbowego uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Jednak Dyrektor Izby Skarbowej, do którego podatnik wniósł zażalenie, uznał jego argumenty.(...) Złożenie przez nabywcę korekty deklaracji VAT-7 już po fakcie dopełnienia przez kontrahenta obowiązków rejestracyjnych i po uregulowaniu podatku należnego z tej faktury, było skuteczne i zgodne z obowiązującymi przepisami.(...) W przedstawionym stanie faktycznym prawa podatnika, który działał zgodnie z przepisami, zostały ograniczone przez działania dostawcy, zaniedbującego swoje obowiązki w zakresie rejestracji dla potrzeb VAT, co stanowi naruszenie zasady neutralności podatku VAT." - podaje dalej "Gazeta Podatkowa".
   Jednak sądy są innego zdania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (sygn. akt I SA/Łd 1886/06) uznał, że wystawca (nieupoważniony) faktury VAT jest zobowiązany do zapłaty należnego podatku a jej odbiorca nie jest uprawniony do odliczeń. Natomiast WSA we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 1625/06) stwierdził, że prawo podatnika do odliczenia zależało od stwierdzenia przez organy podatkowe, czy jego kontrahenci faktycznie wykonali czynności podlegające opodatkowaniu i byli podatnikami w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT. I nie ma żadnego znaczenia czy wystawca faktury zapłacił podatek czy nie. Wyrok nie jest prawomocny i organ podatkowy złożył skargę kasacyjną do NSA.
   Więcej na ten temat w "Gazecie Podatkowej", w artykule autorstwa Aleksandry Węgielskiej pt. "Faktura a prawo do odliczenia".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 11-06-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.