informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 65 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

"ŻW": Ziemia rolna drożeje, bo jej ubywa

   Ceny ziemi rolnej i czynsze za jej użytkowanie będą rosły, choć trudno szacować, w jakim tempie. Ziemi w obrocie jest bowiem coraz mniej - czytamy w "Życiu Warszawy".   Waldemar Humięcki, wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych, uważa, że ceny ziemi rolnej będą rosły prawdopodobnie w tempie 15-20 procent rocznie, choć trudno dokładnie oszacować.
   Zdaniem "Życia Warszawy" składa się na to wiele czynników. Przede wszystkim ubywa ziemi rolnej. I to nie tylko w zasobach agencji. Obecnie ANR zarządza 2,6 mln hektarów, z czego aż 1,9 mln znajduje się w dzierżawie.
   Ziemia będzie zabierana pod budowę dróg i autostrad oraz pod budownictwo. Tymczasem chętnych do jej posiadania przybywa. Przede wszystkim rolnicy od momentu wejścia do Unii Europejskiej chcą powiększać gospodarstwa.
   Miernikiem optymizmu są ceny, jakie rolnicy płacą za hektar. Jeśli ziemia leży w sąsiedztwie gruntów nabywcy, gotowi są wyłożyć nawet 30 tysięcy złotych za hektar, choć średnia dla transakcji zawieranych przez Agencję w I kwartale tyego roku wyniosła 8,9 tysiąca. "Życie Warszawy" cytuje byłego posła PiS Wojciecha Mojzesowicza, który uważa, że ceny doszły już do takich poziomów, że dla małego gospodarstwa dokupienie kolejnych hektarów staje się nieopłacalne.
   Eksperci są zgodni, że zarówno ceny za hektar, jak i opłaty dzierżawne, będą gonić ceny unijne. "Życie Warszawy" informuje, że w Polsce ziemia jest obecnie trzy-, czterokrotnie tańsza niż w rolniczych krajach unijnych, a aktualne ceny za dzierżawę 1 hektara gruntu w Polsce nie przekroczyły poziomów unijnych z 2003 roku.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 03-06-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.