informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 64 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Kup i zarabiaj na wynajmie, ale pamiętaj o podatkach

   Wynajmowanie własnego mieszkania może być niezłym źródłem dochodów. Jeśli zdecydujesz się kupić je pod wynajem – samo się spłaci. Niestety, od tak zarobionych pieniędzy trzeba płacić podatek.
   Wiele osób decyduje się na kupno mieszkania nie z powodu braku dachu nad głową, ale by w ten sposób zarobić. – W 2002 roku trzy na cztery mieszkania były kupowane w celu posiadania własnego lokum, z myślą o założeniu rodziny, a jedno – jako inwestycja. Teraz proporcje te się odwróciły: jedna nieruchomość do celów mieszkalnych przypada na trzy w celach inwestycyjnych – mówi Daniel Sowa, doradca finansowy z Money Expert.
   Na pewno nie stracisz Kupno mieszkania na wynajem to nie tylko lokata kapitału, ale także źródło dochodów. Pieniądze uzyskiwane z czynszu, jaki będą ci płacić najemcy, możesz przeznaczać na spłatę rat kredytu. W każdej chwili możesz sam w nim zamieszkać, możesz je także sprzedać. To opłacalne, zwłaszcza że ceny nieruchomości nie spadają. – Ceny mieszkań nie rosną już tak szybko jak w 2006 roku, gdy wzrost wynosił ok. 60 proc. Teraz utrzymuje się w granicach 15-20 proc. Przy jednoczesnym dochodzie z najmu powoduje to, że inwestowanie w nieruchomości jest opłacalne. W ciągu najbliższych pięciu lat zachowany będzie już nie tak agresywny, ale pewny, ok. 10-procentowy wzrost cen – wyjaśnia Daniel Sowa.
   Lokalizacja i wielkość Przy kupnie mieszkania na wynajem musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim lokalizację. Chętnymi będą w pierwszej kolejności studenci, więc powinno ono znajdować się blisko uczelni lub mieć z nimi dobre połączenie. Osoby pracujące będą pytać o połączenia z centrum miasta i łatwość dojazdu do miejsca pracy. Kolejną kwestią jest wybór wielkości mieszkania. – Najszybciej i najłatwiej wynająć mieszkanie dwu- i trzypokojowe, za które czynsz we Wrocławiu wynosi ok. 1400-2000 zł. Jednak pod względem czysto dochodowym najlepszym rozwiązaniem będzie kupno kawalerki, za wynajem której można oczekiwać 800--1400 zł, w zależności od standardu – mówi doradca z Money Expert.


   UMOWA Jeśli już masz mieszkanie, znalazłeś chętnego, który je wynajmie, musicie spisać umowę. Koniecznie powinny się w niej znaleźć: * data jej zawarcia, * pełne dane właściciela i najemcy spisane na podstawie dowodów osobistych lub innych dokumentów tożsamości, * dokładny adres mieszkania do wynajęcia oraz klauzula o tym, że nie jest ono obciążone długami i nie mają do niego prawa osoby trzecie, * termin wynajmu mieszkania: na czas oznaczony (ze wskazaniem daty zakończenia najmu) lub nieoznaczony (kończy się z upływem okresu wypowiedzenia), * czynsz – wysokość czynszu, termin i sposób jego zapłaty oraz ustalenie, kto reguluje opłaty za media, * prawa i obowiązki obu stron: dokonywanie napraw, usuwanie awarii, możliwość podnajmu itp.
   KAUCJA W umowie powinien też znaleźć się zapis dotyczący kaucji. Jest to wpłacona z góry kwota, która zabezpieczy cię na wypadek nieregulowania rachunków lub zniszczenia mieszkania (zdewastowana podłoga, zabrudzone ściany, zniszczone meble itp.) – zwykle wynosi trzykrotność czynszu. Trzeba dokładnie określić, co zabezpiecza, np. czynsz, opłaty za media, ewentualne zniszczenia itp. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od opuszczenia lokalu.
   CZYNSZ Istotne są szczegóły dotyczące opłat za mieszkanie: * forma – gotówką czy przelewem na twoje konto, * termin – np. do 10 każdego miesiąca, * wysokość – kwota do zapłaty z wyszczególnionymi jej składnikami, * sposób – lokator sam płaci rachunki, a tobie czynsz lub wszystko przekazuje tobie – a ty regulujesz rachunki.
   WIZYTY Warto dodać w umowie punkt ustalający terminy twoich wizyt. Masz prawo kontrolować jego stan i dokonywać przeglądu instalacji. Żeby nie narażać się na zaskakujące sytuacje, lepiej ustalić to w umowie – lokator będzie w domu, a ty nie będziesz się czuł, jakbyś naruszał jego prywatność.
   PROTOKÓŁ Do umowy warto dołączyć protokół zdawczo-odbiorczy, w którym zapiszesz stan odczytów liczników oraz opiszesz wyposażenie i stan techniczny mieszkania przed wprowadzeniem się do niego nowego lokatora.

   Od tego dochodu trzeba płacić podatek 1. Dwa sposoby Jeśli nie wynajmujesz mieszkania w ramach działalności gospodarczej, tylko jako osoba prywatna, masz do wyboru dwie formy opodatkowania dochodu z najmu: możesz płacić podatek na ogólnych zasadach (wg skali podatkowej) albo ryczałtem. Jeśli wybierzesz ten drugi wariant (ryczałt), musisz o tym zawiadomić pisemnie urząd skarbowy nie później niż do dnia uzyskania pierwszego przychodu. Jeśli opodatkowanie na zasadach ogólnych – nie trzeba tego robić. UWAGA! Gdy wynajmiesz mieszkanie na kilka lat, a za jakiś czas zmienisz zdanie co do formy opodatkowania, będziesz musiał to zgłosić fiskusowi (do 20 stycznia).
   2. Ryczałt Jeśli wybierzesz ryczałt, będziesz płacił co miesiąc 8,5 proc. od dochodu z najmu. Sam obliczasz wysokość podatku i wpłacasz pieniądze na rachunek urzędu skarbowego. Ważne jest zachowanie terminów – musisz zapłacić podatek do 20 następnego miesiąca (np. za dochód w czerwcu – do 20 lipca). Gdy w ciągu 2007 r. dochód ten przekroczy równowartość 4000 euro, stawka podatku wzrośnie do 20 proc. – tyle zapłacisz od kwoty przekroczenia. Po zakończeniu roku będziesz musiał złożyć jeszcze PIT-28 o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu. Termin złożenia tego PIT-u jest inny niż dla rozliczeń rocznych – formularz ten musi trafić do urzędu skarbowego do 31 stycznia następnego roku.
   3. Według skali Jeśli nie chcesz płacić ryczałtu, twoje dochody będą opodatkowane według skali 19, 30 i 40 proc. (tu możesz pomniejszać przychód o koszty uzyskania przychodu). W tym przypadku nie musisz zawiadamiać urzędu o swojej decyzji, tylko po prostu zacząć płacić. Gdy chodzi o formalności i płatności – jest podobnie jak w przypadku ryczałtu. Sam będziesz obliczał wysokość zaliczki miesięcznej i wpłacał pieniądze do 20 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni (wyjątkiem jest zaliczka za grudzień – wtedy płacisz tyle, ile za listopad). Zaliczki możesz też płacić kwartalnie, jeśli złożysz stosowne oświadczenie do urzędu skarbowego (do 20 lutego roku podatkowego) – pieniądze wpłacasz do dnia 20 miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Pierwszą zaliczkę na poczet podatku wpłacasz dopiero po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku, w 2007 r. – 3013 zł.
   4. Dwóch właścicieli Gdy nie jesteś jedynym właścicielem mieszkania, podatkiem musisz się dzielić ze współwłaścicielem proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku. Jeżeli umowa spółki tego nie określa, przyjmuje się, że prawa te macie równe. Dochód z wynajmu mieszkania powinniście dzielić na pół i każdy z was od tej połowy płaci podatek. Zasada ta ma również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa. Możecie oczywiście płacić z małżonkiem tylko jeden podatek od całości dochodów – wystarczy złożyć pisemne oświadczenie do urzędu skarbowego. Dotyczy to obu sposobów opodatkowania. UWAGA! W przypadku małżonków rozliczających się ryczałtem kwota limitu 4000 euro (i stawki 8,5 i 20 proc.) dotyczy łącznych dochodów męża i żony.


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 03-06-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.