informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 71 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Bezpłatna legalizacja samowoli budowlanej

   Prezydent podpisał nowelizację ustawy prawa budowlanego, która pozwala na bezpłatne zalegalizowanie budynków powstałych nielegalnie w latach 1995-2003. Ustawa ma wejść w życie w połowie czerwca tego roku, ale wnioski o legalizację będzie można składać tylko do 1 stycznia 2008 r. - informuje "Gazeta Prawna".


   "Już od połowy czerwca wszystkie osoby, które dopuściły się samowoli budowlanych między 1 stycznia 1995 r. a 11 lipca 2003 r., tzn. wybudowały obiekt niezgodnie z przepisami prawa budowlanego, będą mogły dokonać bezpłatnej legalizacji. Takie uprawnienie wynika z podpisanej właśnie przez prezydenta nowelizacji ustawy z 7 lipca 1984 r. Prawo budowlane (Dz.U. 2006 r. nr 156, poz. 1118 i nr 170, poz. 1217)." - pisze "Gazeta Prawna".
   Jak powiedziała "Gazecie Prawnej" Małgorzata Barcikowska, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Malborku: "Ludzie często nie są zainteresowani legalizacją samowoli budowlanych, gdyż opłaty legalizacyjne są wysokie i nie stać ich na płacenie. Dotyczy to przede wszystkim osób z małych miejscowości i biedniejszych rejonów kraju". "Rygorystyczne sankcje mają na odstraszać obywateli od budowania bez spełnienia wymaganych formalności" - dodaje.
   "Osoby, które będą chciały dokonać darmowej legalizacji, poza koniecznością wniesienia opłaty, muszą spełnić wszystkie inne wymagania, które przewiduje prawo budowlane. Muszą więc złożyć wniosek do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o wszczęcie postępowania legalizacyjnego. Dołączyć do niego inwentaryzację powykonawczą sporządzoną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane, przedstawić ekspertyzę potwierdzającą, że legalizowany obiekt spełnia wymagane przez prawo warunki techniczne i nadaje się do użytkowania. Jeżeli budynek został wzniesiony bez wymaganego projektu budowlanego, to konieczne jest jego sporządzenie." - czytamy w "Gazecie Prawnej".
   Jednak, aby móc skorzystać z darmowej legalizacji, trzeba spełnić następujące warunki. Osoby, które dopuściły się samowoli budowlanej dotąd nie występowały o pozwolenie na użytkowanie obiektu ani nie próbowały w inny sposób zalegalizować budowli oraz przez co najmniej pięć lat przed 11 lipca 2003 r. użytkowały nielegalny obiekt. Oprócz tego legalizacja dopuszczalna jest tylko w przypadku zgodności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli natomiast grunt nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to budynek musi być zgodny z decyzją ustalającą warunki zabudowy i zagospodarowania terenu.
   Więcej na ten temat w "Gazecie Prawnej", w artykule Arkadiusza Jaraszka pt. "Legalizacja samowoli tylko do końca roku".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 01-06-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.