informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 50 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Mieszkania mogą w końcu potanieć
   Po ubiegłorocznych wysokich podwyżkach cen używanych mieszkań analitycy rynku oceniali, że w 2007 roku ceny te wyhamują, a być może również nieznacznie spadną. Ich prognozy zaczynają się potwierdzać, w maju o prawie 7 proc. spadły ceny w Gdańsku, nieznacznie potaniały nieruchomości na wrocławskich, krakowskim i katowickim rynku wtórnym.
   „Pośrednicy z rynku nieruchomości od dwóch miesięcy sygnalizują, że w największych polskich miastach nastąpiło wyhamowanie wzrostu cen mieszkań. Opinie te znalazły odzwierciedlenie w cenach ogłaszanych w maju w naszym serwisie - poinformowała nas Marta Kosińska z serwisu z ogłoszeniami o nieruchomościach www.szybko.pl. - W maju po raz pierwszy od ponad roku ceny w większości analizowanych przez nas aglomeracji nieznacznie spadły. Według Kosińskiej największa korekta - o prawie 6 proc. w dół - miała miejsce w Gdańsku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w tym mieście średnia cena wzrosła od początku roku o ponad 18 proc. Ponadto potaniały w maju mieszkania we Wrocławiu, w Katowicach i Krakowie. Minimalnie podrożały natomiast w Warszawie i Poznaniu. Ale już w Łodzi średnia cena podskoczyła o ponad 7 proc” wskazuje Gazeta Wyborcza.
   Obserwacje te potwierdzają inni specjaliści zajmujący się rynkiem nieruchomości oraz pośrednicy w obrocie nieruchomościami.
   „Jeszcze nie robiliśmy analizy rynku w maju, ale na podstawie docierających do mnie sygnałów mogę potwierdzić, że ceny najpewniej się zatrzymały - komentuje Tomasz Lebiedź z zarządu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. - Co więcej, np. w Warszawie widać stabilizację cen wywoławczych, ale transakcyjne wyraźnie się obniżyły. Poza tym mieszkania dłużej się teraz sprzedaje - dodaje.
Podobnie jest w Poznaniu. - Jeszcze w marcu i kwietniu nie było mowy o upustach. Teraz kupujący mogą wynegocjować obniżki sięgające 5-10 proc. - opowiada doradca rynku nieruchomości Adam Henclewski, który na początku roku przewidywał w perspektywie od sześciu do 18 miesięcy korektę cen” - czytamy w Gazecie Wyborczej.
   Ceny mieszkań zaczynają powoli dorównywać cenom obowiązującym w Europie Zachodniej. Problem w tym, że zarobki Polaków nadal odstają kilkakrotnie od kwot, jakie za taką samą pracę otrzymuje się na Zachodzie. Wzrost cen mieszkań obserwowany od ponad roku łączy się ściśle z wejściem Polski do Unii, powszechną dostępnością kredytów hipotecznych, a także lokowaniem pieniędzy w nieruchomości przez krajowych i zagranicznych inwestorów. Wkrótce na rynku wtórnym może pojawić się sporo nowych ofert z uwagi na przeforsowaną przez Sejm nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
   Więcej informacji na temat cen nieruchomości w dzisiejszej Gazecie Wyborczej, w artykule Marka Wielgo „Czy mieszkania będą tańsze?”.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 01-06-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.