informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 67 gości, oraz: admin, aval
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jak uatrakcyjnić rządowy kredyt mieszkaniowy

   Tzw. kredyt Pola miał rozruszać budownictwo, a okazał się niewypałem. Pomysł co z tym zrobić ma Bank Gospodarstwa Krajowego.
   Posłowie z sejmowej komisji infrastruktury mieli w czwartek posępne miny. Wysłuchali sprawozdania o realizacji programów rządowych, którymi zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Chodzi m.in. Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, Fundusz Termomodernizacyjny oraz Fundusz Dopłat (ma dopłacać do kredytów mieszkaniowych o stałym oprocentowaniu - teraz 6,5 proc.). Właśnie ten ostatni, w sytuacji, gdy stopy rynkowe są wyższe, ma fatalne wyniki.
   Jak poinformował BGK, na ten tzw. kredyt Pola (od nazwiska b. ministra infrastruktury) zdecydowało się do tej pory zaledwie 155 osób. W tym samym czasie banki udzieliły grubo ponad 100 tys. kredytów mieszkaniowych! Dlaczego tak mało osób wybrało kredyt rządowy? Bankowcy tłumaczą to tym, że Polacy wolą kredyty o zmiennej stopie procentowej, bo - jak sądzą - będą one jeszcze spadały. Poza tym kredyt Pola jest obwarowany ograniczeniami. Np. nie można go zaciągnąć na zakup mieszkania na rynku wtórnym, nie można płacić wyższych rat ani spłacić części zadłużenia. Można jednorazowo spłacić całość, tylko że wtedy trzeba oddać do budżetu pieniądze, które ten wyłożył na dopłaty do odsetek, oraz zapłacić bankowi dodatkową prowizję (od 1,5 do 6 proc.).
   BGK twierdzi jednak, że są też i inne przyczyny. Np. mała liczba banków uczestniczących w programie. Kredytu z dopłatą udziela raptem pięć banków, m.in. Bank BPH i Bank Zachodni WBK. Kredytu do oferty nie włączyło 16 banków, m.in. tak duże jak PKO BP, Pekao SA czy BGŻ. Powód? Zbyt niski zysk dla banków w porównaniu z kosztami. BGK wyjaśnia, że marże banków dla ich własnych kredytów zwykle sięgają 2 proc., tymczasem w przypadku kredytu Pola ustawa każe im się zadowolić marżą 1,5 proc. BGK postuluje więc nowelizację ustawy mającą zwiększyć atrakcjność kredytu. Oprócz podwyższenia marży banków (do 2 proc.), także m.in. poszerzenie katalogu celów, na które taki kredyt może być udzielany (np. na drobne remonty nie wymagające pozwolenia budowlanego) oraz obniżenie dolnego limitu okresu spłaty z 20 do 10 lat.
   - To ciekawe propozycje - przyznał w rozmowie z "Gazetą" wiceminister infrastruktury Wiesław Szczepański. - Spróbuję przekonać do nich kierownictwo resortu - dodał. Równocześnie Szczepański przyznał jednak, że to nie będzie łatwe. Problemem są oczywiście pieniądze. Wprawdzie dopłaty do odsetek są bardzo małe - do końca czerwca pochłonęły tylko 29,5 tys. zł, a w tym samym czasie na koncie Funduszu Dopłat było ponad 33 mln zł. Min. Szczepański obawia się jednak, że wskutek uatrakcyjnienia kredytów, liczba chętnych na nie mogłaby się radykalnie zwiększyć. Tymczasem pieniądze z funduszu rząd przeznaczył na wsparcie gmin budujących mieszkania socjalne dla najuboższych, noclegownie oraz domy dla bezdomnych.        Jeśli banki będą mogły na tym kredycie więcej zarobić, przestaną go traktować po macoszemu - radzi rządowi Bank Gospodarstwa Krajowego.Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 18-07-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.