informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 123 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Budownictwa społeczne: Nowe definicje, nowe stawki

   Ministerstwo Finansów kończy prace nad projektem zmian w ustawie o VAT wprowadzające definicję budownictwa społecznego, swoje projekty zgłosiły też Samoobrona i SLD. Nowelizacja ustawy ma również objąć przedłużenie zwrotu osobom fizycznym VAT na materiały budowlane - domaga się tego resort budownictwa - podaje "Gazeta Prawna".






   "W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie dwóch projektów nowelizacji ustawy o VAT. Zgodnie z projektem Samoobrony społecznym programem budownictwa mieszkaniowego byłyby objęte domy o powierzchni użytkowej nie przekraczającej 250 mkw. oraz mieszkania do 130 kw. Limity przyjęte przez SLD wynoszą odpowiednio 240 mkw. i 150 mkw. Po przekroczeniu tych powierzchni 7proc. stawka miałaby zastosowanie tylko do części podstawy opodatkowania nie przekraczającej limitu. Oba projekty przewidują, że obniżona stawka dotyczyłaby projektowania, dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa społecznego." - czytamy w "Gazecie Prawnej".
   "Nowelizacja zakłada też bezterminowe przedłużenie stosowania ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Ustawa ta przestanie obowiązywać 31 grudnia 2007 r. Przypomnijmy, że o zwrot części kosztów mogą ubiegać się osoby, które od 1 maja 2004 roku. do końca 2007 roku w związku z inwestycją mieszkaniową poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych, na które po 30 kwietnia 2004 r. stawka VAT wzrosła z 7 do 22 proc. Definicja budownictwa społecznego nie może obejmować budowy domów i remontów systemem gospodarczym, dlatego zniesienie epizodyczności ustawy o zwrocie części VAT pozwoli po 1 stycznia 2008 r. zwracać różnicę VAT za materiały budowlane między obowiązującą 22proc. stawką a 7proc. stawką preferencyjną." - informuje "Gazeta Prawna".
   Pierwsze założenia definicji budownictwa społecznego rząd przyjął już w kwietniu. Zakładają one niższe limity powierzchniowe domów i mieszkań przy preferencyjnej stawce oraz wprowadzają ograniczenia w zakresie remontów. Mieszkania do 120 mkw. i domy do 220 mkw. przy 7% stawce VAT to propozycja Ministerstwa Finansów. Resort sprecyzował, że chodzi tu o nieruchomości kupowane od spółdzielni lub deweloperów, remonty budynków wielomieszkaniowych, jednorodzinnych oraz noclegowni. Natomiast podstawowa stawka VAT (22%) będzie obowiązywała przy remontach wewnątrz mieszkań, jeżeli koszt wykorzystanych do nich materiałów budowlanych przekroczy 50 proc. wartości usługi. Prace nad tym projektem zbliżają się ku końcowi, jednak równolegle z nim MF zastanawia się nad przedłużeniem zwrotu osobom fizycznym podatku VAT na materiały budowlane.
   Więcej na ten temat w "Gazecie Prawnej", w artykule autorstwa Magdaleny Majkowskiej pt. "Posłowie proponują własną definicję".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 28-05-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.