informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 56 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Budowlanka bije rekordy popularności

   Radomscy gimnazjaliści szturmują szkoły budowlane. W klasie, w której uczyć się będą posadzkarze, na jedno miejsce przypada pięć podań, prawie trzy - w klasie kształcącej techników budownictwa.
   Miałam tyle punktów, że mogłam dostać się do Chałubińskiego czy Czachowskiego (dobrych radomskich liceów) - mówi Iza Kusak, która chce być technikiem budownictwa. Jej mama jest inżynierem, tata ma firmę budowlaną. - Wybrałam tę szkołę, bo daje konkretny zawód, dla budowlańców nie powinno zabraknąć pracy - wyjaśnia dziewczyna.
   Podania do Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego złożyły 603 osoby, a miejsc jest tylko 476. Do Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich jest 525 podań, a najbardziej popularny ogólniak był dopiero trzeci - 400 podań.
   Cieszy się dyrektorka budowlanki Jolanta Skoczylas. - Kiedy pięć lat temu zostałam dyrektorem, to ledwie udawało nam się utworzyć dwie klasy zasadnicze.
   Posadzkarzem, czyli fachowcem nie tylko od płytek, ale także parkietów, paneli podłogowych i kasetonów sufitowych chce zostać Darek Tusin. - Jak skończę szkołę, popracuję parę lat w Polsce, później zastanowię się, czy wyjechać za granicę - mówi.
   Wyjeżdżać nie chcą Łukasz i Wojciech Mąkosa, bliźniacy, którzy od roku uczą się w klasie posadzkarzy. Nie boją się, że koniunktura na budowlańców kiedyś się skończy. - Myślę, że pracy starczy w Polsce dla wszystkich budowlańców - mówi Łukasz. - Po dwóch latach zawód się ma, a jak ktoś chce, to może się dalej uczyć się w technikum, nawet zaocznie - dodaje Wojtek. Bracia planują po szkole zasadniczej iść do technikum, a może nawet na studia.
   W szkole zasadniczej powstanie siedem klas kształcących na kierunkach: dekarz, stolarz, posadzkarz, murarz, cieśla, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, malarz-tapeciarz. 
   Nauka trwa trzy lata, a na kierunkach monter instalacji i posadzkarz dwa lata. Do tej ostatniej klasy jest pięć osób na jedno miejsce - informuje dyr. Skoczylas. - Bardzo popularny jest również kierunek technik budownictwa. - Nabór prowadzony jest do dwóch takich klas. Miejsc mamy 68, a chętnych jest 180.
   Uczniowie zrozumieli, że w tych zawodach znajdą łatwiej zatrudnienie. Teraz czas na zawody mechaniczne, które nie są popularne, a zapotrzebowanie na pracowników w tej branży jest spore - twierdzi Janusz Cichy, dyrektor Radomskiego Ośrodka Szkolenia Nauczycieli.
   Budowlanka cieszy się coraz większym zainteresowaniem także wśród przedsiębiorców. - Od jakiegoś czasu ściśle współpracujemy z firmami z Warszawy, coraz częściej także z radomskimi. Mamy ich wsparcie, wiedzą, że nasi uczniowie będą ich pracownikami - opowiada Skoczylas. - Firma Warbud sponsoruje w jednej z klas naukę języka francuskiego.
   Po pierwsze, to dobra szkoła, po drugie, można zdobyć tu konkretny zawód - mówi Emil Kwiecień, uczeń pierwszej klasy na kierunku murarz. Pracę w zawodzie chłopak rozpocznie już w wakacje. - Będę zarabiał 7 zł na godzinę - informuje. W tym roku do budowlanki papiery złożyli także dwaj jego kuzyni. - Sam doradzałem, żeby wybrali tę szkołę - mówi Emil.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 28-05-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.