informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 17 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Polskie regulacje VAT niezgodne z prawem wspólnotowym

   Ograniczenia dotyczące odliczania VAT przy kupnie lub leasingu samochodów obowiązujące w Polsce są niezgodne ze wspólnotowymi dyrektywami VAT. Jeśli nie zostaną one uchylone sprawą może zająć się Europejski Trybunał Sprawiedliwości - pisze "Gazeta Prawna".


   "Podobną sprawą - dotyczącą np. Włoch - zajmował się w październiku 2006 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości. ETS uznał, że włoskie ograniczenia są niezgodne z Dyrektywą VAT. Jeśli nie zmienimy regulacji dotyczących prawa do odliczania podatku naliczonego przy kupnie lub leasingu samochodów osobowych, możemy podzielić los Włochów." - podaje "Gazeta Prawna".
   "Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przewiduje, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów do odliczenia, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6 tys. zł." - czytamy dalej w "Gazecie Prawnej".
   "Ograniczenia w odliczaniu VAT są niezgodne z prawe unijnym. Wielokrotnie wypowiadał się w tej kwestii ETS. Potwierdzeniem tego jest zacytowany już wyrok w sprawie Włoch. W innych orzeczeniach Trybunał wskazywał, że jeżeli przepisy krajowe ograniczyły zakres prawa do odliczenia VAT naliczonego już po przystąpieniu do Unii Europejskiej, to takie działalnie narusza przepisy wspólnotowe." - twierdzi "Gazeta Prawna".
   Nową listę wyłączeń od prawa do odliczenia dla państw członkowskich Unii może określić jedynie Rada Europejska, natomiast my możemy tylko stosować regulacje istniejące przed przystąpieniem do UE (zasada klauzuli stałości). Według opinii specjalistów VAT nie powinien stanowić elementu cenotwórczego i musi być neutralny dla podatników. W przypadku Polski żaden z tych warunków nie jest spełniony. Tak więc, jeśli nie wycofamy ograniczeń w zwrocie podatku związanego z zakupem lub leasingiem samochodów, wciąż będziemy łamać prawo unijne.
   Więcej na ten temat w "Gazecie Prawnej", w artykule Ewy Matuszewskiej pt. "Zasadami odliczania VAT może zająć się ETS".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 25-05-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.