informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 51 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Co chcielibyście wiedzieć o tańszym roamingu

   Maleją szanse na to, żeby tańszy roaming zaczął obowiązywać jeszcze w te wakacje. Ale konsumenci mogą próbować ograniczyć ten poślizg   Rozmowy z zagranicy bez obawy o rachunek? Być może na koniec wakacji


W środę Parlament Europejski przyjął nowe rozporządzenie w sprawie roamingu. Nowe przepisy obniżą ceny rozmów zagranicznych w całej Unii Europejskiej średnio o 70 proc. Niestety, na nowe stawki trzeba będzie trochę poczekać.
   Eurodeputowani i Komisja Europejska zapewniają, że niższe stawki roamingu będą obowiązywać już tego lata. Ale wszystko wskazuje na to, że nawet jeśli - to będzi to sama końcówka lata. Wszystko z powodu unijnych procedur. Aby rozporządzenie zaczęło obowiązywać, musi ukazać się drukiem w Dzienniku Urzędowym. Jak ustaliła jednak "Gazeta", druk nie będzie możliwy nawet po spodziewanej pozytywnej decyzji Rady UE 7 czerwca. - Ta decyzja Rady to będzie jedynie "porozumienie polityczne". Potem Rada musi zagłosować raz jeszcze, już nad samym tekstem rozporządzenia, na jednym z kolejnych posiedzeń - tłumaczy nam jeden z niemieckich dyplomatów. Kolejne posiedzenia Rady UE są zaplanowane na 11, 13 i 18 czerwca. Potem trzeba doliczyć jeszcze kilka dni na tłumaczenie rozporządzenia na 22 unijne języki. Dopiero wtedy można je będzie wydrukować.
   Może się więc zdarzyć tak, jak sugerował niemiecki minister Joachim Wümerling - że Dziennik Urzędowy zostanie wydrukowany tuż przed 29 czerwca. Następnego dnia rozporządzenie wejdzie w życie. O terminie druku rozporządzenia na pewno będziemy informować w "Gazecie".
   Samo wejście rozporządzenia w życie nie jest jeszcze równoznaczne z wdrożeniem nowych stawek. Będzie to dwuetapowy proces, który - nie da się ukryć - jest bardziej na rękę koncernom telekomunikacyjnym niż klientom.
   Od dnia wejścia rozporządzenia w życie operatorzy będą mieli miesiąc kalendarzowy, żeby poinformować klientów o nowym prawie - zwykłym listem lub SMS-em. Wraz z tą informacją operatorzy mogą (ale nie muszą) zaprezentować własną propozycję nowej taryfy roamingowej. Nie może być ona gorsza niż zdefiniowana w rozporządzeniu "eurotaryfa". - I wówczas konsumenci powinni natychmiast zareagować! - podkreśla Levi Nietvelt, ekspert. ds. roamingu w najważniejszej unijnej organizacji konsumenckiej BEUC. Trzeba przesłać operatorowi list z deklaracją chęci skorzystania z nowej taryfy roamingowej.
   - Im szybciej, tym lepiej. Bo od momentu otrzymania listu od klienta operator ma aż miesiąc czasu, żeby tę taryfę aktywować. W najlepszym razie niższe stawki zaczną więc obowiązywać w drugiej połowie sierpnia - mówi "Gazecie" Nietvelt.
   Nietvelt przypomina, że unijne rozporządzenie obowiązuje bezpośrednio w każdym państwie członkowskim UE, a tym samym praw wynikających z niego można dochodzić w sądach krajowych.
   Wiceprezes UKE Krzysztof Dyl deklaruje, że o ile sprawdzenie przez UKE tego, czy operatorzy rozesłali do abonentów informacje o możliwości wyboru "eurotaryfy", jest dość proste, o tyle w przypadku ewentualnych opóźnień we włączaniu taryfy chętnym UKE reagować będzie przede wszystkim na skargi klientów. - Oczywiście nie wykluczam też kontroli i losowego sprawdzania, czy taryfa została włączona na czas - zapewnia Dyl.
   Operatorzy przekonują, że nie będzie potrzeby takiej interwencji. - Z technicznego punktu widzenia sprawa jest skomplikowana, ale damy radę - zapewnia Jacek Kalinowski, rzecznik Orange. Jeszcze dalej idzie Zbigniew Lazar, rzecznik Ery. - Nie widzę powodu, by zwlekać z włączeniem taryfy. Jeśli uda nam się to zrobić wcześniej niż po miesiącu od deklaracji klienta, to nie będziemy czekać do ostatniej chwili - przekonuje.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 25-05-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.