informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 82 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Na budowach panika, cegły na wagę złota
   Na budowach panika. Cegły i pustaki zdrożały od początku roku o 200 proc. Koszty robocizny są prawie o połowę wyższe niż jesienią. A w składach budowlanych brakuje już niemal wszystkiego - na niektóre towary trzeba czekać nawet pół roku albo sprowadzać je z zagranicy. Zupełnie jak w PRL.
   W ubiegłym roku specjaliści straszyli: ceny mieszkań rosną jak szalone i nic tego nie zahamuje. Tymczasem za cenę 50-metrowego M-3 można postawić własny dom! Ta wizja przemówiła do wielu. Polacy rzucili się do budowania domów, rozpoczął się niespotykany dotąd boom.
   - Cieszę się, że postawiliśmy mury i położyliśmy dach przed zimą. Gdybyśmy nie zdążyli, nigdy nie dokończylibyśmy tej budowy. To, co dzieje się dziś z cenami, to koszmar - mówi Anna Jabłońska, budująca wraz z mężem dom pod Łodzią.
   Popularne pustaki max, z których murowane są ściany zewnętrzne, zdrożały w ciągu pięciu miesięcy o 200 procent! W Łódzkim składzie Budo Gips jeden bloczek kosztował w grudniu 2006 r. 3,40 zł. Dzisiaj - 9,60. Podobnie jest z cegłami - pięć miesięcy temu można je było kupić po 60 gr za sztukę, w maju cena wzrosła do 1,80 zł.
   Producenci podnoszą ceny, bo pozwala im na to sytuacja na rynku: produktów jest mało, chętnych bardzo dużo. Na wełnę mineralną i cement trzeba czekać w kolejce tygodniami.
   - W lepszej sytuacji są developerzy, którzy mają podpisane umowy i na bieżąco dostają materiały - mówi Małgorzata Kopka z Budo Gipsu.
   - Dla klientów indywidualnych nie mam dobrych wiadomości, muszą czekać, aż pojawi się nadwyżka towaru. Nie wiadomo jednak, kiedy to będzie, dlatego nie podpisujemy z klientami wiążących umów i nie bierzemy zaliczek. Na razie sprowadzamy cegły ze Słowacji i Węgier, niestety, są nieco droższe - mówi Kopka.
   Z każdą pojedynczą cegłą rosną koszty całej inwestycji. - Na szczęście materiały do budowy ścian, które podrożały najbardziej, to tylko 10 proc. kosztów całej budowy - mówi Mirosław Lubarski, dyrektor ds. marketingu w Grupie Polskie Składy Budowlane. - Gorzej jest z robocizną, za którą trzeba dziś zapłacić nawet o 40 procent więcej niż jesienią, a której koszty stanowią 40 procent wartości inwestycji - dodaje.
   Jak to wygląda w praktyce? Postanowiliśmy sprawdzić na przykładzie parterowego domu z poddaszem, o powierzchni użytkowej 140 mkw., wykonanego z tanich materiałów. Andrzej Szkoda, właściciel Andre-Budu, firmy stawiającej domy jednorodzinne, mówi, że jesienią za stan surowy otwarty (mury i dach, bez okien, drzwi, posadzek, tynków, izolacji cieplnej i instalacji) takiego budynku trzeba było zapłacić nieco ponad 80 tys. zł. Z tego 60 tys. to koszt materiałów, a 20 - robocizny. Dziś cegły, stropy i dachówki kosztują już 80 tys. zł, zaś robocizna - ponad 30 tys.
   - A już w najbliższy poniedziałek czeka nas kolejna podwyżka. Hurtownie zapowiedziały, że o 5 procent zdrożeją cegły i cement - mówi Szkoda. - Z tymi podwyżkami to dziwna sprawa. Materiałów nie ma i nie ma, a potem nagle pojawia się na rynku duża ilość, ale kilka procent drożej - dodaje mężczyzna.
   Janusz Traczyk, redaktor naczelny wydawnictwa "Sekocenbud" monitorującego ceny materiałów budowlanych, przyznaje, że w niektórych przypadkach za wzrostem cen może stać zmowa firm produkujących i handlujących tymi materiałami.
   Co na to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów? - Prowadzimy jedno postępowanie dotyczące zmowy cenowej na rynku cementu i trzy związane ze sprzedażą farb. Szaleństwo cenowe to efekt małych zdolności produkcyjnych naszych zakładów. Popyt znacznie przerósł podaż - mówi Małgorzata Cieloch, rzecznik UOKiK.
   Co w takiej sytuacji poradzić tym, którzy są właśnie w środku budowy i nie wiedzą, co dalej począć: ustawiać się w kolejki i kupować, czy może przeczekać to szaleństwo?
   Eksperci nie potrafią powiedzieć, kiedy ceny przestaną rosnąć. Sądzą jednak, że jest to kwestia bardziej lat niż miesięcy. Zwłaszcza że podwyżki nakręcały będą teraz potężne inwestycje związane z organizacją Euro 2012 - budowy stadionów, autostrad, hoteli...


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 24-05-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.