informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Uwaga na inflację
   W najbliższym czasie polski rynek najbardziej będzie absorbować inflacja. Jednak silny wzrost gospodarki poprawi perspektywy zarówno w polityce, jak i w odniesieniu do długu - oceniają ekonomiści Morgan Stanley (MS).
   W kwartalnym przeglądzie nowych rynków ("EMD Perspectives") analitycy banku napisali, że NBP nie przewidział tego, iż skutkiem akcesji do UE będzie aż tak silny wzrost zagranicznego popytu na polskie produkty żywnościowe. Żywność stanowi 27 proc. koszyka służącego do obliczania inflacji sektora konsumpcyjnego w Polsce. Według analityków MS, inflacja sięgnie 5,5 proc. w lecie, a na koniec roku wyniesie nieco powyżej maksymalnego progu celu inflacyjnego NBP, ustalonego na 3,5 proc. Ich zdaniem, jesienią nastąpi osłabienie presji inflacyjnej nie tylko w Polsce, ale również w całym regionie, głównie w reakcji na dobre żniwa. "Źródłem wzrostu presji inflacyjnej w Polsce nie jest nadmierne rozgrzanie rynku wewnętrznego. Już teraz widać, że dynamika wzrostu cen zwalnia po spektakularnym przedakcesyjnym boomie w I kwartale tego roku" - uważają analitycy banku.
   MS nie wyklucza też podwyżki stóp o 50 pkt bazowych jeszcze w lipcu, ale w dłuższej perspektywie bank spodziewa się poprawy kondycji fiskalnej. "Wzrost PKB pozostanie na tyle silny, by przyrost przychodów budżetu przekroczył znacznie przyjęte założenia, a tym samym uśmierzył obawy rynku o kondycję fiskalną nawet bez osiągnięcia postępu w realizacji pakietu reform wicepremiera Jerzego Hausnera" - szacują analitycy MS. "W warunkach silnego wzrostu i rosnących stóp procentowych oczekujemy dalszego umocnienia złotego, co może okazać się wystarczającym czynnikiem zapobiegającym przekroczeniu w tym roku 55-proc. poziomu długu publicznego w stosunku do PKB" - wyjaśnili.
   Analitycy MS spodziewają się też niskiego ujemnego salda obrotów bieżących na koniec roku (poniżej 2 proc. PKB) i zwiększonego napływu zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Największe ryzyko w odniesieniu do Polski, bank dostrzega w możliwej niekorzystnej decyzji Eurostatu dotyczącej stosowanej w Polsce metodologii zaliczania transferów środków do OFE jako rozchodów budżetu, a nie jako wydatków.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 18-07-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.