informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Zła wiadomość? Pracownicy z nowych krajów UE zarobią więcej
   Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że związki zawodowe mogą blokować miejsce pracy w celu wymuszenia na usługodawcy z innego kraju Unii dostosowanie się do lokalnych stawek płacowych. Wbrew pozorom jest to zła wiadomość dla pracowników z biedniejszych państw unijnych.
   „Jeśli orzeczenie rzecznika ETS zostanie potwierdzone w wyroku sędziów Trybunału - a tak się dzieje w 80 proc. spraw - to zachodnioeuropejskie związki zawodowe będą mogły mówić o zwycięstwie w walce przeciwko napływowi pracowników. Będą bowiem mogły stosować wszelkie metody "protestów zbiorowych", by zmusić firmy do wypłacania pracownikom z innego kraju Unii takich samych stawek jak pracownikom miejscowym. Z pozoru brzmi to atrakcyjnie. Ale w praktyce oznacza, że np. szwedzkim firmom nie będzie się już opłacać zatrudnianie pracowników z Polski czy Czech” wskazuje Gazeta Wyborcza.
   Jak widać, Europejski Trybunał Sprawiedliwości usiłował pogodzić unijną zasadę swobody świadczenia usług z interesami związków zawodowych działających w krajach dawnej Unii. „Unijne prawo i unijna swoboda świadczenia usług nie stoją na przeszkodzie temu, by organizacje związkowe próbowały w drodze działań zbiorowych w formie blokady wymóc na usługodawcy z innego państwa członkowskiego przystąpienie do stawki płac - stwierdził rzecznik Paolo Mengozzi. Zastrzegł jedynie, że te działania powinny być uzasadnione 'celami interesu ogólnego, takimi jak ochrona pracowników i walka z dumpingiem socjalnym. I nie powinny być prowadzone w sposób nieproporcjonalny w odniesieniu do realizacji tych celów' – twierdzi cytowany przez Gazetę Wyborczą rzecznik generalny ETS.
   W komentarzu Witold Gadomski podkreśla, że orzeczenie jest fatalne zarówno dla krajów biedniejszych (firmy działające na rynkach zachodnich przestaną być konkurencyjne i stracą kontrakty) jak i bogatszych, które przestaną mieć dostęp do alternatywnej oferty tańszych i elastyczniej działających firm z nowych państw Unii.
   Orzeczenie wygłoszone przez rzecznika Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości jest wewnętrznie sprzeczne z ideą wolnego rynku oraz pełnej swobody świadczenia usług przyświecającej tworzeniu fundamentów Unii Europejskiej. A lokalni eurosceptycy otrzymali kolejny doskonały argument na poparcie swoich tez.
   Więcej informacji na ten temat w dzisiejszej Gazecie Wyborczej, w artykule Konrada Niklewicza „Idą złe czasy dla pracowników z nowych krajów UE?”.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 24-05-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.