informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 60 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Rewolucja robotników: Płaca minimalna już nie wystarcza

   Na rynku pracy rozpoczęła się rewolucja i po wielu latach dominacji pracodawców, to pracownicy zaczynają ustalać warunki zatrudnienia. Pensje minimalne podniósł już specjalizujący się w ochronie i sprzątaniu Impel, sieć sklepów Biedronka, a pracodawcy zgadzają się, że na tym nie koniec.
   „Firmy zgodnym chórem przyznają, że muszą dawać podwyżki, bo za minimalną płacę mało kto chce u nich pracować. Według Małgorzaty Krzysztoszek ekonomistki Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" szczególnie dobrze widać to w dużych miastach, gdzie niemal na każdym rogu widać ogłoszenia: "przyjmę pracownika". W Warszawie bezrobocie pod koniec marca wynosiło 4,4 proc., w Poznaniu - 4,6 proc., w Krakowie - 5,3 proc., w Trójmieście - 5,5 proc., we Wrocławiu - 7,4 proc. Średnia dla całego kraju to 13,7 proc. - poziom najniższy od prawie siedmiu lat. Presja wyższych wynagrodzeń wywołuje inne zaskakujące efekty. Firmy zaczęły szukać pracowników wśród osób, których do niedawna by nie przyjęły. - Zdecydowaną większość pracowników bierzemy teraz z pośredniaka. Pracują jednak tylko tak długo, aby z powrotem dostać prawo do zasiłku dla bezrobotnych” uważa cytowany przez Gazetę Wyborczą szef dużej sieci sklepów.
   „Firmy coraz głośniej też mówią o renegocjowaniu kontraktów. Wspomniana na początku grupa Impel ze względu na naciski płacowe musiała zrezygnować z dwóch dużych kontraktów - z TP SA oraz z PKO BP. - Kontrakt z PKO BP zawarliśmy w 2004 roku. Przez kolejne trzy lata trzykrotnie zmieniała się minimalna płaca krajowa. Wartość umowy przestała pokrywać koszty związane z realizacją kontraktu" - tłumaczy Ireneusz Dzik, prezes Zarządu Impel Cleaning. - "Kontrahenci korzystający z naszych usług będą musieli uwzględnić ten fakt i zwiększać wartość umowy” czytamy w Gazecie Wyborczej.
   Tymczasem zamieszanie na rynku pracy może zwiększyć rząd, wprowadzając zapowiadaną od dawna podwyżkę płacy minimalnej, która ma docelowo stanowić 50-60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
   Po wielu latach „chudych” pracownicy, szczególnie ci niewykwalifikowani, mogą wreszcie poczuć się dowartościowani. Coraz częściej to pracodawca stara się zatrzymać pracownika w firmie, godząc się na podwyżkę pensji, powoli przestaje mieć rację bytu tradycyjny argument o setkach chętnych czekających na stanowisko. Problem z zatrudnieniem osób mają nie tylko polskie firmy, dalekowschodnie koncerny branży elektronicznej i motoryzacyjnej zaczynają zastanawiać się nad opłacalnością zatrudnienia pracowników z ich własnych państw, ponieważ za minimalne płace w Polsce nikt już nie chce pracować.
   Więcej informacji na ten temat w dzisiejszej Gazecie Wyborczej, w artykule Piotra Mączyńskiego i Leszka Baja „Robotnicy żądają podwyżek”.Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 14-05-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.