informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 63 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Wielkość urlopu zależy od wymiaru etatu

   Liczba dni przypadających na urlop wypoczynkowy i sposób jego udzielenia zależy od wymiaru etatu oraz rozkładu czasu pracy. Nie ma znaczenia miejsce świadczenia pracy. Przepisy kodeksu pracy są jednakowe dla wszystkich pracodawców - podaje "Rzeczpospolita".

   "Zgodnie z art. 154 § 2 k.p. pracodawca ustala wymiar urlopu wypoczynkowego osoby zatrudnionej na część etatu proporcjonalnie do jej wymiaru czasu pracy. Za podstawę tych obliczeń przyjmuje 20 lub 26 dni (w zależności od stażu pracy zatrudnionego), a niepełny dzień urlopu zaokrągla w górę do pełnego dnia. Zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu (art. 11k.p.) nie pozwala odmiennie traktować pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy i pracowników pełnoetatowych." - pisze "Rzeczpospolita".
   "Ale pracodawca musi pamiętać też o tym, że zgodnie z art. 154§ 1 k.p. urlopu wypoczynkowego udziela się tylko na dni pracy pracownika w godzinach. I to na tyle godzin, ile w tym dniu trwałaby praca zatrudnionego. (...) To oznacza, że pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu na dni, kiedy nie przychodzi on do pracy, bo tak wynika z jego wymiaru etatu czy grafiku. Urlop ma przypadać wtedy, kiedy powinien pracować, bo taki jest cel i sens laby - ma zapewnić odpoczynek i regenerację sił po np. roku pracy." - czytamy w "Rzeczpospolitej".
   Należy pamiętać, że nieobecność pracownika w pracy to jeszcze za mało, aby można było obniżyć wymiar urlopu wypoczynkowego. W tym względzie decydującymi czynnikami są przyczyna nieobecności, czas jej trwania i data powrotu do firmy. Może się więc okazać, że choć pracownika nie będzie przez większość roku, to i tak uzyska on prawo do pełnego urlopu.
   Więcej na temat w "Rzeczpospolitej", w artykule Grażyny Ordak pt. "Wielkość etatu decyduje o długości wypoczynku".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 10-05-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.