informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Rząd "przyspiesza" formalności budowlane
   Kara w wysokości 500 zł zostanie nałożona na gminę za każdy dzień zwłoki, jeśli w ciągu 65 dni nie wyda decyzji o warunkach zabudowy. Wczoraj rząd przyjął ten i inne zapisy w projekcie nowelizacji do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ma on za zadanie przyspieszenie procesu decyzyjnego. Jak na razie niestety ilość koniecznych do wypełnienia formalności nie uległa zmianie.
   „Zgodnie z projektem ten, kto uzyska decyzję o warunkach zabudowy, będzie miał dwa lata na wystąpienie o pozwolenie na budowę. Potem decyzja utraci ważność. Ponadto te decyzje będą upubliczniane. Ma to sprawić, że inwestorzy i urzędnicy nie będą się mogli dogadywać po cichu”- napisała „Gazeta Wyborcza”.
   ”Posiadaczy działek o statusie rolnym w miastach najpewniej ucieszy wiadomość, że nowela zniesie obowiązek uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia tych gruntów na budowlane” – dalej w „Gazecie Wyborczej”.
   ”Ale uwaga! Jeśli wskutek uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego wzrośnie wartość działki, to jej właściciel będzie musiał podzielić się z gminą korzyścią z tego tytułu. [...] Nowela ma zobowiązać gminy do pobierania renty planistycznej w wysokości 25 proc. wzrostu wartości nieruchomości. Gmina będzie mogła zrezygnować z tej opłaty tylko wtedy, gdy wyższe będą koszty związane z jej ustaleniem (do tego celu trzeba zatrudnić rzeczoznawcę). Inna poprawka nie pozwoli właścicielom gruntów wykpić się od obowiązku zapłacenia renty planistycznej (za pomocą umowy przedwstępnej kupna-sprzedaży nieruchomości)” – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.
   Ze względu na galopujące ceny mieszkań, część Polaków decyduje się na budowę domu. Zamiast 7000 zł za metr kwadratowy własnego M w Warszawie czy 6000 we Wrocławiu korzystniej jest zapłacić około 1600 zł za metr kwadratowy parterowego domu w konstrukcji szkieletowej, postawionego pod miastem. Jednak i ceny gruntów zaczynają rosnąć w dość szybkim tempie. Coraz więcej inwestorów decyduje się na ulokowanie kapitału właśnie w ziemi. Do zwiększenia kosztów budowy przyczyniają się również zagraniczne fundusze, które kupują grunty pod osiedla domków jednorodzinnych. Zgodnie z prognozami polska ziemia osiągnie ceny europejskie za siedem – osiem lat.
   Więcej w dzisiejszym artykule w „Gazecie Wyborczej” autorstwa Marka Wilego pt. „Szybkie decyzje budowlane”.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 09-05-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.